Mide Balonu Ameliyatı Sonrası Beslenme Nasıl Olur?

Mide balonu ameliyatı sonrasında hastada ağrı, kramp, mide bulantısı ve kusma şikayetleri meydana gelebilir. Mide balonu ameliyatı sonrası beslenme şu şekilde olmalıdır: Bu şikayetler geçene kadar hastaya ilk 3-4 gün sıvı diyeti önerilir. Daha sonra 4-10 gün kadar püre diyeti uygulanmalıdır. Eğer bir sorunla karşılaşılmaz ise 10. günden sonra katı beslenmeye geçiş yapılabilir. İlk 10 günden sonra hastanın uzman bir diyetisyenden yardım alması gerekir.

Sıvı diyet dönemi midenin balona alışma süreci olan ilk 3-4 günlük zamanı kapsar ve midede gerçekleşebilecek semptomları önlemek için sıvı perhiz uygulanmalıdır. Sıvı diyet döneminde şekersiz komposto, bitki çayları, et suyu, tavuk suyu, kemik suyu, laktozsuz süt ve laktozsuz yoğurttan yapılan ayran, taze sıkılmış meyve suyu, soya sütü vb. tüketilebilir. Tüketilecek sıvıların tanesiz, şekersiz, tuzsuz, baharatsız ve ılık olmasına dikkat edilmelidir. Özellikle salça, limon, soğan ve sarımsak içeren sıvılar tüketilmemelidir.

Ayrıca sıvı tüketimi yavaş yavaş ve ufak yudumlar ile yapılmalıdır. Turunçgiller ve vişne, nar gibi asidik meyveler mideyi rahatsız edebileceğinden tercih edilmemelidir. Bu dönemde açık ve şekersiz çay tüketilebilir ancak kahve önerilmez. Sıvı diyet döneminde hastanın sürekli yatması önerilmez. Hasta bu dönemi kısa yürüyüşlerle geçirmelidir.

Püre diyet dönemi ilk semptomlar geçtikten sonraki 4-10 gün arası zaman dilimini kapsar. Püre diyet döneminde tüketilecek besinler yumuşak, ezilmiş veya blenderdan geçirilmiş olmalıdır. Bu süreçte haşlanmış yumurta, peynir, et-tavuk-balık ile yapılmış sebze çorbaları, süt, ayran, kefir, meyve püresi ve yoğurt tüketilebilir. Bu dönemde hastalara egzersiz yapmaya başlamaları önerilir ancak olumsuz bir durumla karşılaşıldığında hemen doktor ile görüşülmelidir. Haftanın 3-4 günü ve günde en az 45-60 dakika egzersiz tavsiye edilir.

Katı diyet dönemi ameliyat sonrasında 10.gün ve sonrasını kapsayan, midenin balona alıştığı dönemdir. Mide balona alıştıktan sonra normal beslenme düzenine geçilir ancak düzenli bir perhiz ve porsiyon programı uygulamak önemlidir. Mide balonu ameliyatı sonrası beslenme döneminde porsiyon küçültülmeli, az ve sık yeme düzeni oluşturulmalıdır. Perhiz programında protein açısından zengin, karbonhidrat ve yağ açısından fakir besinler yer almalıdır.

Böylelikle hastanın sağlıklı ve hızlı kilo kaybetmesi sağlanır. Mide balonu ameliyatı olan kişilerin perhiz programını bir alışkanlık haline getirmesi gerekir, çünkü ileriki zamanlarda tekrar kilo alımını önlemek zor olabilir. Perhiz listesinde yer alan öğünleri atlamamak, porsiyon kontrolü yapmak ve doğru zamanda besin tüketmek diğer bir önemli noktadır. Bu dönemde tempolu egzersizlere devam edilmelidir. Haftanın 6 günü ve günde en az 60-90 dakika egzersiz tavsiye edilir.

Mide Balonu Taktıran Kişi Nelere Dikkat Etmelidir?

Mide balonu ameliyatı sonrası beslenme düzeninde alışkanlık haline getirilmesi ve dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Perhiz listesinde yer alan, günlük alınması gereken kalori miktarına uyulmalıdır. Öğünler arasında kaçamak yapılmamalıdır.
 • Ameliyat sonrasında katı-sıvı ayrımı yapılmalıdır. Yemeklerden önce ve sonra en az yarım saat sıvı alımı yapılmamalıdır. Yemeklerden önce ve sonra yapılan sıvı alımları midenin genişlemesine ve yetersiz beslenmeye sebep olabilir.
 • Yiyecekler, ızgara, haşlama, buğulama ve fırın pişirme yöntemleri ile pişirilmelidir. Kızartılmış yiyecek tüketiminden kaçınılmalıdır.
 • Gazlı içecek tüketiminden uzak durulmalıdır. Çünkü gazlı içecekler mide rahatsızlıklarına ve midenin genişlemesine sebep olmaktadır.
 • Özellikle sağlıksız atıştırmalıklar, tatlılar ve içeriğinde rafine şeker bulunan gıdalar tüketilmemelidir.
 • Alkol ve alkollü içecekler yüksek kalorilidir ve reflü şikayetlerini artırır. Ayrıca alkolün içinde bulunan maddeler mide balonunun etkisini yok eder. Bu sebeple alkol tüketiminden kaçınılmalıdır.
 • Ameliyat sonrasında günde 2-2.5 litre su tüketilmelidir.
 • Asit oranı yüksek meyvelerin ve meyve sularının tüketiminden kaçınılmalıdır.
 • Kafeinli içecek tüketiminden kaçınılmalıdır. Çünkü kafein mide asidi dengesinin bozulmasına neden olmaktadır.
 • Özellikle gaz yapan nohut, kuru fasulye, barbunya, mercimek gibi kuru baklagillerin tüketiminden kaçınılmalıdır.
 • Aşırı baharatlı, yağlı ve tuzlu besinler tüketilmemelidir.
 • Salatalar sadece sirke ve limon ile tüketilmeli, yağ eklenmemelidir.
 • Mide balonu ameliyatı sonrası beslenme düzeni kısıtlanması sebebiyle yeterli vitamin ve mineraller karşılanmazsa doktor tarafından tavsiye edilen ek takviyeler alınmalıdır.
 • Günlük olarak lifli gıda tüketimi arttırılmalıdır. Kabızlık ile karşılaşmamak için gerekli durumlarda probiyotik kullanılmalıdır.
 • Haftada en az 3-4 gün egzersiz yapılmalıdır. Yapılacak egzersiz türünü kişi kendi seçebilir. Burada önemli olan günlük aktivitelerin arttırılması önemlidir.

Mide Balonundan Sonra Porsiyonlarımız Nasıl Olmalıdır?

Mide balonu ameliyatı sonrası beslenme programında porsiyon kişiye özel olmalıdır. Çünkü balon, kişinin kilosuna ve mide hacmine göre ayarlanır ve her balon farklı miktarda şişirilir. Ameliyat sonrasında porsiyon büyüklüğü nasıl olması gerektiğini ancak kişi kendini test ederek öğrenebilir. Ameliyat sonrasında beslenirken doyduktan sonra asla besin almaya devam edilmemelidir. Fazla besin tüketimi bulantıya ve mide genişlemesine sebep olur.

Mide Balonu 1 Ayda Kaç Kilo Verdirir?

Mide balonu ameliyatı sonrası beslenme programı ile hastalarda ortalama 20-25 kilo vermeyi garanti eden bir uygulamadır. Ancak mide balonu ile her hastanın 1 ay içerisinde aynı kiloyu vermesi beklenmez. Genellikle ameliyat sonrasında verilecek kiloların yarısı ilk ayda verilir. Ancak kişi mide balonu ameliyatı sonrası beslenme kontrolü yapmaz ise verilen tüm kilolar geri alınır. Mide balonu ameliyatında kişinin vermesi gereken kilo şu şekilde hesaplanır:

 • Mevcut – İdeal Kilo / 2 = Verilmesi Gereken Kilo.

Mide balonu ameliyatı sonrası beslenme programı ile her kişinin kilo kaybı birbirinden farklıdır. Ayrıca kişinin beslenme alışkanlıkları, mide büyüklüğü, uygulanan balon türü gibi faktörler verilecek kiloyu etkiler. Ameliyattan 4 ay sonra kilo verme hızı azalır ancak bu dönemde de kilo koruması sağlanmalıdır.

Ameliyat olan kişinin kendine özel mide balonu ameliyatı sonrası beslenme programı edinmesinin yanı sıra egzersiz programı oluşturması da çok önemlidir. Ameliyat sonrasında hafta 3-4 gün egzersiz yapmak bir yaşam biçimi haline getirilmelidir. Yapılan egzersizler ile ameliyat sonrası vücutta oluşabilecek komplikasyonlar en aza indirilir. Özellikle yürüyüş, yüzme ve bisiklete binme gibi hafif egzersizler ameliyat sonrası egzersiz önerisidir. Günde en az 20-30 dakika hareket etmek, egzersiz yapılmasa bile mutlaka yürüyüş yapmak önemlidir. Ameliyat sonrasında riskli dönem atlatıldıktan sonra doktorun bilgisi dahilinde tempolu egzersizlere de geçiş yapılabilir.

Mide Balonu Ameliyatından Sonra Nelerden Uzak Durmak Gerekir?

Mide balonu ameliyatı sonrası beslenme, diyetisyen tarafından hazırlanan perhiz programı ile yapılmalıdır. Diyetisyenin tavsiye etmediği gıdalar tüketilmemelidir. Mide balonu ameliyatı sonrası beslenme programında yer almaması gereken besinler şunlardır:

 • Yağda kızarmış tüm gıdalardan uzak durulmalıdır.
 • İşlenmiş et ve soğuk et içeren gıdalar tüketilmemelidir.
 • Tüketilen gıdalar içerisinde minimum seviyede yağ, tuz ve baharat kullanılmalıdır.
 • Yağ, zeytinyağı ve mayonez içeren soslar tüketilmemelidir.
 • Her türlü tatlı, dondurma ve çikolata tüketiminden uzak durulmalıdır. Hasta tatlı isteğini meyvelerden karşılamalıdır.
 • Kahve tüketiminden uzak durulmalıdır. Eğer kahve tüketilecek ise mutlaka kafeinsiz olmalıdır.
 • Yemeklerde ve kahvaltılarda tam buğday veya diyet ekmekler tüketilmeli, beyaz ekmekten uzak durulmalıdır.
 • Günlük en az 3 ana öğün ve 2 ara öğün yapılmalıdır. Öğünler arasında en az 1 saatlik süre geçmelidir.
 • Özellikler ana öğünler yavaş, iyice çiğneyerek (20-30 kere) ve küçük lokmalarla tüketilmelidir. Yemekler 20-30 dakikadan önce bitirilmemelidir. Öğün sırasında sıvı tüketilmemelidir.
 • Yemek sonrasında uzanmaktan veya yatmak kaçınılmalıdır.

Op. Dr. Mücteba Gündüz
Çalışma Saatlerimiz

Hafta İçi: 09:00 - 18:00
Hafta Sonu: 11:00 - 17:00

Bizi Arayın
×

Powered by WhatsApp Chat

×