Bölgesel Sıcaklık ve Kızarıklık Nedir? Nasıl Meydana Gelir? 

Anasayfa » Blog » Bölgesel Sıcaklık ve Kızarıklık Nedir? Nasıl Meydana Gelir? 

Çeşitli tıbbi bir durumun gelişmesi veya çevresel bir etkene maruziyet sonucunda vücutta bazı değişiklikler meydana gelebilir. Açığa çıkan belirtilerden en sık karşılaşılanları arasında bölgesel sıcaklık veya kızarıklık hissiyatı yer alır. Enfeksiyon, yaralanma veya başka bir tıbbi sorun nedeniyle ciltte belirtiler gözlemlenebilir. Kızarıklık ve bölgesel sıcaklık vücudun bir savunma mekanizması olarak açığa çıkabilir. Çoğu zaman bağışıklık sisteminin enfeksiyonla gerçekleştirdiği savaşın veya bir yaralanmanın iyileşmeye başladığının göstergesi olabilir. Ancak bazı durumlarda bu belirtiler ciddiye alınması gereken tıbbi sorunların da habercisi olabilir.

Bölgesel Sıcaklık ve Kızarıklık Nedir?

Bölgesel sıcaklık ve kızarıklık bir vücut bölgesindeki kan akışının artması veya inflamasyon gibi nedenlerle ortaya çıkan belirtilerdir. Bu durumlar genellikle bir enfeksiyon, yaralanma veya başka bir tıbbi sorunun bir göstergesi olabilir.

Bölgesel sıcaklık, ilgili bölgenin hissedilen vücut sıcaklığına göre daha sıcak olması durumudur. Çoğu zaman kan akışının artmasından kaynaklı gerçekleşir. Kan akışının artmasıyla beraber bölgeye daha fazla oksijen ve besin taşınır. Bu durum bölgedeki sıcaklığın artmasını sağlar. Enfeksiyonlar, iltihaplanmalar veya vasküler farklı bir deyişle damarlarla ilgili problemler bölgesel sıcaklık artışına neden olabilir.

Kızarıklık ise cildin renginin normalden daha koyu hale gelmesi olarak açıklanabilir. Bu durumun da temelinde yine artan kan akışı yer alır. Enfeksiyonlar, yaralanmalar, iltihaplanmalar veya alerji gibi durumlar bölgedeki damarların genişlemesine ve kan akışının artmasına neden olabilir. Artan kan akışı ilgili bölgede kızarıklığa yol açabilir.

  Mide Tembelliği

Bölgesel Sıcaklık ve Kızarıklık Kimlerde Görülür?

Bölgesel sıcaklık veya kızarıklık gelişmesinde akut veya kronik problemler yer alıyor olabilir. Aşağıda bulunan sağlık sorunlarına sahip kişilerde bölgesel sıcaklık ve kızarıklık ile karşılaşılabilir.

  • Bakteriyel, viral veya fungal enfeksiyon geçiren kişiler,
  • Vücudunda iltihaplanma olan kişiler,
  • Romatoid artirit veya osteoartrit gibi iltihaplı eklem hastalığına sahip kişiler,
  • Kesik, çürük veya burkulma gibi yaralanmaya sahip olan kişiler,
  • Alerjik reaksiyon geliştiren kişiler,
  • Damar sistemiyle ilgili dolaşım sorunu yaşayanlar,
  • İmmünolojik hastalığa sahip olan kişiler.

Sürekli olarak bölgesel sıcaklık ve kızarıklık şikâyeti geliştiren bireyler genellikle yukarıda sayılan sağlık problemlerine sahip gruplar arasında yer alır. Ancak çarpma, böcek ısırıkları, kaşınma veya sürtünme nedeniyle de anlık bölgesel sıcaklık veya kızarıklık gelişebilir. Bu nedenle bu tür belirtiler gözlemlenmesi halinde belirtilerin ne sıklıkta ve uzunlukta olduğu izlenmeli uzun süreli vakalarda bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Bölgesel Sıcaklık ve Kızarıklık Ne Gibi Durumlar Ortaya Çıkarır?

Bölgesel sıcaklık ve kızarıklık çeşitli sağlık problemleriyle ilişkili olabilir. Bunlardan en sık karşılaşılanı enfeksiyon gelişimi olduğu durumlardır. Bakteriyel, viral veya fungal enfeksiyonlar bölgesel ısı artışına ve kızarıklığa neden olabilir. Örneğin, bir yara enfeksiyonu, deri enfeksiyonları veya diğer enfeksiyonlar bu belirtilere yol açabilir. Gelişen yaralanmanın enfeksiyon kapması nedeniyle iltihaplanması halinde sıcaklık artışı görülebilir. Bunun haricinde iltihaplanmaya neden olabilecek romatoid arterit gibi hastalıklar tutulum gösterdikleri bölgede kızarıklık ve sıcaklığa neden olabilir.

Gerçekleşen bir yaralanma sonucu bölgesel kan akışı artar. Kan akışıyla ilişkili olarak bölgede sıcaklık ve kızarıklık gözlemlenebilir.

Alerjik reaksiyonlarla beraber bölgesel kızarıklıklar gelişebilir. Alerjik reaksiyonlar, cildin tahriş olmasına ve buna bağlı olarak kızarıklığa neden olabilir. Bu reaksiyonlar genellikle temas alerjileri, gıda alerjileri veya ilaç alerjileri gibi durumları içerir.

  Bağırsak Mantarı Nedir?  Belirtileri Nelerdir?

Periferik arter hastalığı gibi damar sistemi ile ilgili hastalıklar bölgesel sıcaklık değişimlerine neden olabilir. 

Bölgesel sıcaklık ve kızarıklık gelişmesinde immünolojik hastalıklar da etkili olabilir. Bağışıklık sistemiyle ilgili hastalıklar vücudun kendi dokularına saldırmasına neden olarak bölgesel tahribat yaratabilir. Tahribat gelişen bölgede ısı artışı ve kızarıklık gelişebilir.

Bölgesel Sıcaklık ve Kızarıklığın Tedavi Yöntemi Nedir?

Bölgesel sıcaklık ve kızarıklık tedavisi için bu semptomlara neden olan ana hastalığın tespit edilmesi gerekir. Hastalığa veya sağlık durumuna yönelik gerçekleştirilecek müdahaleler ile sıcaklık ve kızarıklık semptomlarında da iyileşmeler görülebilir. Bu noktada genellikle ilaç tedavilerine başvurulur. Enfeksiyonel durumlarda antibiyotik, antiviral veya antifungal ilaçlardan yararlanılabilir. Yaralanma gibi durumlarda enfeksiyon önleyici ve doku iyileşmesini hızlandıran kremlere başvurulabilir.

Dolaşım sorunları ve immünolojik hastalıklarda ise daha kapsamlı tedavilere ihtiyaç duyulabilir. Tedavinin işe yaraması ve hastanın iyileşmeye başladığı durumlarda sıcaklık ve kızarıklık belirtileri zaman içerisinde azalarak iyileşir.

Bölgesel Sıcaklık ve Kızarıklığın Geçmesi İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bölgesel sıcaklık artışı ve kızarıklık genellikle altta yatan bir sorunun belirtileri olduğu için, bu belirtilerin geçmesi için spesifik bir tedavi yöntemi belirtmek zordur. Ancak, genel sağlığı iyileştirmek ve belirtilerin hafifletilmesine yardımcı olmak için bazı başlıklara dikkat edilebilir.

Bir hastalığın tedavi sürecinde dinlenme ve yeterli uyku alımına dikkat etme son derece önemlidir. Vücut dinlenme ve uyku sırasında iyileşme sürecine girer. Bağışıklık sisteminin verimli bir şekilde çalışmaya devam etmesi için yeterli uyku alımına dikkat edilmelidir.

Yaralanma veya iltihaplanma nedeniyle bölgesel sıcaklık artışında soğuk kompres uygulamasına özen gösterilebilir. Ancak soğuk kompres uygulamadan önce bir sağlık uzmanına bu yöntemin uygun bir yöntem olup olmadığı danışılmalıdır.

Doktor kontrolünde ağrı ve iltihabı azaltmaya yönelik ilaçlar kullanılabilir.

  Pritikin Diyeti

Bağışıklık sisteminin yeterli bir şekilde çalışmasında beslenme ve ideal su tüketimi etkilidir. Besinlerden ihtiyaç duyulan kadar enerji alındığına özen gösterilmelidir. Bağışıklık sistemini desteklemek adına anti inflamatuar besinlerden zengin bir beslenme planı uygulanabilir. Taze sebze ve meyvelere, Omega 3 kaynaklarına beslenmede yer verilebilir. Yeterli miktarda su içerek ideal hidrasyon sağlanabilir. Yeterli su alımı genel sağlığı iyileştirebilir ve vücuttaki toksinlerin atılmasını destekleyebilir.

Stres, vücutta iltihaplanmaya neden olabilir. Rahatlatıcı aktiviteler, meditasyon veya derin nefes alma egzersizleri gibi stresle başa çıkma yöntemleri kullanmak faydalı olabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Bölgesel Kızarıklık Vücutta Kalıcı İz Yapar Mı?

Bölgesel kızarıklığın bir yaralanma veya ciltte gelişen bir enfeksiyon sonucu gelişmesi halinde sağlık durumunun iyileşmesi ardından iz kalması ile karşılaşılabilir. 

Bölgesel Kızarıklık Cilt Kanserine Yol Açar Mı?

Bölgesel kızarıklık kendi başına bir sağlık sorunu değil, bir sağlık sorunun belirtisidir. Cilt kanseri vakalarında kızarıklık semptomu ile karşılaşılabilir. 

Bölgesel Sıcaklık Terleme Sonucu Mu Meydana Çıkar? 

Terleme vücut sıcaklığını korumak için doğal olarak gelişen bir vücut fonksiyonudur. Aşırı stres, baharatlı gıda tüketimi veya tercih edilen kıyafetler nedeniyle bölgesel terleme ve sıcaklık ile karşılaşılabilir. Ancak bölgesel sıcaklık gelişiminde terlemeye kıyasla farklı sağlık problemleri etkili olabilir.

Mücteba Gündüz

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi AD

Yazı Sayısı: 343

Profili Gör
Mücteba Gündüz
Mücteba Gündüz

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi AD

Articles: 343

Bizimle İletişime Geçin!

Sizlere daha fazla bilgi verebilmek için bizimle iletişime geçin.

Teşvikiye Mh. Sezai Selek Sk.

Tayman Ap. No:16 D:7 Şişli,İstanbul,TR