12 Ağu

Elipse (Yutulabilir) Mide Balonu Nedir ? | Op. Dr. Mücteba Gündüz

Elipse mide balonu diğer balonlardan farklı olarak yutularak uygulanan bir balondur. Obezite tedavisinde çığır açan yöntemi ile anestezi ve endoskopi gerektirmez. Dört ay sonra vücuttan kendiliğinden atılır. Böylece çıkarma için ayrı bir işleme gerek kalmaz.

Elipse yutulabilir mide balonu, dünyada ilk kez herhangi bir cerrahi işlem, anestezi veya endoskopi gerektirmeyen bir zayıflama tedavisi olarak ortaya çıkmıştır. Yutulabilir mide balonu diyet ve egzersize rağmen istediği sonucu alamayan, kısa sürede fazla kilolarından kurtulmak isteyen, anestezi almak veya endoskopi yaptırmak istemeyen veya obezite cerrahisinin risklerinden kaçınan bireyler için etkili bir yöntemdir.

Elipse zayıflama programı yutulabilir bir mide balonu, yağ analizi yapabilen akıllı tartı, tartıyı telefonunuza kablosuz olarak bağlayan uygulaması ve 6 aylık diyetisyen takibi içermektedir. Tek başına balon uygulaması diyetisyen ve doktor takibi olmadan yapılmamaktadır.

Elipse mide balonu bir kapsül büyüklüğündendir ve bir uzman eşliğinde bir bardak su ile yutularak uygulanır. Balon mideye ulaştığında yeri bir röntgen (X-ray) görüntüsü ile teyit edilir, ardından balon kapsüle bağlı kateter ile şişirilir. 550 ml sıvı verildikten sonra kateter çekilerek ağızdan çıkarılır. İşlem 20 dakika kadar sürer. İlk gün hastanın dinlenmesi önerilir fakat hasta arzu ederse günlük yaşamına devam edebilir. İlk birkaç gün bulantı, kusma ve karın ağrısı gibi şikayetler olabilir. Bu şikayetler verilen ilaçlarla kontrol altına alınır. Elipse mide balonu kullananlar bu şikayetleri daha az yaşadıklarını belirtmektedirler. Balon midede yer kaplayarak iş gördüğünden hastaların daha az gıda ve daha küçük porsiyonlarla doymasını sağlar. Yine de balon takıldıktan sonra hastaların düşük şeker ve düşük karbonhidratlı bir beslenme programına uymaları gerekmektedir. Şekerli ve karbonhidratlı gıdalar az miktarda yense bile yüksek kalori içerdiğinden kilo verilmesine engel olacaktır. Bu sebeple beslenme planını takip etmek bu zayıflama programının en önemli parçasıdır.

Elipse Mide Balonu 4 ay boyunca midede kalır. 4 aylık sürenin sonunda balon kendiliğinden delinerek içindeki sıvı boşalır ve doğal yollardan vücuttan atılır. Balonu çıkarmak için herhangi bir işlem uygulanmasına gerek yoktur. Balonun basınçlı bir şekilde patlaması söz konusu değildir.

Elipse zayıflama programı ile ortalama 13-15 kg vermek mümkündür. Beslenme programına uyulması, egzersiz ve yaşam tarzı değişikliği ile daha iyi sonuçlar alınabilir.

Elipse mide balonu fiyatı ve program detayları için iletişim numaramızdan veya whats app hattımızdan bize ulaşabilirsiniz. Yutulabilir mide balonu fiyatı belirli dönemlerde kur değişikliği nedeni ile farklılık gösterebilir.  

İlgili Makaleler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

bariatrik-cerrahi-nedir

Bariatrik Cerrahi Nedir?

Bariatrik cerrahi diğer adıyla obezite cerrahisi beden kitle indeksi (BKİ) 40’ın üzerinde olan hasta..

Devamını Oku
mide-botoksu

Mide Botoksu

Mide botoksu zayıflama yöntemleri içinde diğer bir seçenektir. Endoskopi yapılarak uygulanır. Botoks..

Devamını Oku
mide-balonu

Mide Balonu Nedir ? Mide Balonu Fiyatları | Op. Dr. Mücteba Gündüz

Mide balonu nedir gibi soruların cevapları Op. Dr. Mücteba Gündüz'de. 2021 Mide balonu güncel fiyatl..

Devamını Oku

Mücteba Gündüz

Op. Doktor

Muayene

5000+

Operasyon

450+

Mutlu Müşteri

5000+

İletişime Geçin