Elipse Yutulabilir Balon

ELIPSE YUTULABİLİR MİDE BALONU

Zayıflama tedavisinde yeni bir dönem başlatan Elipse yutulabilen bir mide balonudur. Bu alanda Türkiye’de tek olan Elipse mide balonu endoskopi veya anestezi gerektirmez. Ayaktan 15 dakikalık bir işlemle kolayca uygulanır ve işlem sonrası hasta kısa süre içinde gönderilir. Hastanede yatış gerektirmez. Zayıflama tedavisinde etkili ve hızlı bir çözümdür. Akıllı tartısı ve saati ile yaşamsal verilerinizi sürekli olarak gözlemleyebilirsiniz.

Elipse Mide Balonunun Diğer Balonlardan Farkı Nedir ?

Elipse mide balonu diğer balonlardan farklı olarak yutularak uygulanır. Obezite tedavisinde çığır açan yöntemi ile anestezi ve endoskopi gerektirmez. Dört ay sonra vücuttan kendiliğinden atılır. Böylece çıkarma için ayrı bir işleme gerek kalmaz.

Elipse yutulabilir mide balonu, dünyada ilk kez herhangi bir cerrahi işlem, anestezi veya endoskopi gerektirmeyen bir zayıflama tedavisi olarak ortaya çıkmıştır. Yutulabilir mide balonu diyet ve egzersize rağmen istediği sonucu alamayan, kısa sürede fazla kilolarından kurtulmak isteyen, anestezi almak veya endoskopi yaptırmak istemeyen veya obezite cerrahisinin risklerinden kaçınan bireyler için etkili bir yöntemdir.

Elipse (Yutulabilir) Mide Balonu Nasıl Uygulanır?

Elipse mide balonu bir kapsül büyüklüğündendir ve bir uzman eşliğinde bir bardak su ile yutularak uygulanır. Balon mideye ulaştığında yeri bir röntgen (X-ray) görüntüsü ile teyit edilir ve bağlantı hattından sıvı verilerek şişirilir. Hacim 550 ml’ye tamamlandıktan sonra bağlantı hattı çekilerek ağızdan çıkarılır. İşlem 15 dakika kadar sürer. İlk gün hastanın dinlenmesi önerilir fakat hasta arzu ederse günlük yaşamına devam edebilir. İlk birkaç gün bulantı, kusma ve karın ağrısı gibi şikayetler olabilir. Bu şikayetler verilen ilaçlarla kontrol altına alınır. Elipse mide balonu kullananlar bu şikayetleri daha az yaşadıklarını belirtmektedirler. Balon midede yer kaplayarak iş gördüğünden hastaların daha az gıda ve daha küçük porsiyonlarla doymasını sağlar. Yine de balon takıldıktan sonra hastaların düşük şeker ve düşük karbonhidratlı bir beslenme programına uymaları gerekmektedir. Şekerli ve karbonhidratlı gıdalar az miktarda yense bile yüksek kalori içerdiğinden kilo verilmesine engel olacaktır. Bu sebeple beslenme planını takip etmek bu zayıflama programının en önemli parçasıdır.

Ardışık Elipse Uygulaması, Elipse Mide Balonu Tekrar Uygulanabilir mi?

Kilo verme sürecinin devam etmesi istenirse ilk uygulamadan itibaren 6 ay sonra ikinci bir balon uygulaması da yapılabilir. Buna ardışık balon uygulaması denir. Bu şekilde kişiler ameliyat olmadan hedef kilolarına ulaşma şansına sahip olurlar.

Elipse mide balonu fiyatı ve program detayları için iletişim numaramızdan veya Whatsapp hattımızdan bize ulaşabilirsiniz. Yutulabilir mide balonu fiyatı belirli dönemlerde kur değişikliği nedeni ile farklılık gösterebilir.

Elipse Mide Balonu Avantajları Nelerdir?

Elipse mide balonu, uygulamasına getirilen son teknolojidir. Hastaların uyutulmasına ve endoskopiye gerek kalmadan uygulanır. Kişiler kapsül şeklindeki elipse yutulabilir mide balonunu su yardımı ile yutar. Uyutulmadan yapılması özellikle anestezi almak istemeyen veya alamayan kişiler için avantajlı bir noktadır. Diğer mide balonu uygulamalarından bir diğer farkı ise mide balonu süresi dolduğunda balon kendi kendine vücuttan atılır. Balon atımı için ek bir müdahale gerekmez. Bu durum yurtdışından gelen hastalar için de bir avantajdır. Balon çıkarılması için tekrar gelmeleri gerekmez. Bu durumun bir diğer avantajı ise standart yöntemlerde midenin boşalmasına bağlı olarak kişilerde psikolojik bir baskı ve stres oluşabilir. Kişiler tekrar kilo alma yönünde endişe duyarak yemek yeme bozuklukları tekrardan gösterebilirler. Elipste ise balonun atılımının fark edilmemesine bağlı olarak kişiler sağlıklı beslenmeye dikkat etmeye devam ederler.

Yine diğer mide balonlarına kıyasla komplikasyon riski oldukça düşüktür. Diğer uygulamalarda ağrı ve şikayetlerden oluşan komplikasyonlar %20 oranında görülürken, elipse mide balonunda bu oran %1.49’dur.

Yutulabilir Mide Balonu Kimler İçin Uygundur?

Mide balonları diyete rağmen kilo veremeyen kişiler için etkili bir yöntemdir. Mide balonu önerilen beslenme programını destekleyerek kişilerin aç kalmadan zayıflamasına yardımcı olur. Mide balonu ayrıca risklerinden dolayı zayıflama yöntemi olarak ameliyatı tercih etmeyen kişiler için oldukça güvenli bir seçenektir. Ayrıca farklı sağlık sorunları nedeniyle zor hareket eden veya egzersiz yapamayan kişiler için uygundur. Bunun dışında mide balonu sağlık sorunları veya diğer sebeplerle hızlı kilo vermesi beklenen kişiler tarafından da tercih edilmektedir. Yine obezite ameliyatları öncesinde uygulanan mide balonu ameliyatın daha kolay geçmesine yardımcı olmaktadır. Genel olarak mide balonu için en önemli kriter vücut kitle indeksinin 27 veya üzerinde olmasıdır.

 Yutulabilir Mide Balonu Kimlere Uygulanmaz?

Yutulabilir mide balonu genel itibariyle sağlık riski teşkil etmeyen bir uygulamadır. Ancak bazı hastalarda uygulanması sakıncalı olabilir. Elips mide balonu hamilelere, mide hastalığı olanlara, kanser geçmişine sahip kişilere, tüp mide ameliyatı olanlara ve kortizon kullananlara uygulanmaz. Elips mide balonu aynı zamanda, yutma güçlüğü yaşayan, son bir yıl içerisinde karın veya mide bölgesinden operasyon geçiren kişilere uygulanamamaktadır. 

Elipse Mide Balonunu Yutmakta Zorlanır Mıyım?

Mide balonu sıkıştırılmış kapsül şeklindedir. Klasik hap boyutlarından daha büyük boyutlara sahiptir. Bu durum yutma sırasında başta zorlanmaya veya öğürmelere neden olabilir. Ancak endişe duyulmasına gerek yoktur. Yutma işlemi sırasında Op. Dr. Mücteba Gündüz sizi yönlendirecektir. Doktorunuzun yönlendirmesi ile mide balonu kolayca yutulabilir. Mide balonunu yutamadığından dolayı işlemden vazgeçen bir hasta ile henüz karşılaşılmamıştır. 

Yutulabilir Mide Balonu Ağrılı Bir İşlem Midir?

Yutulabilir mide balonu işlem sırasında herhangi bir ağrı veya acı hissi oluşturmaz. Benzer bir şekilde balonun doldurulması kısmı da zahmetsiz bir işlemdir. Ancak ilk birkaç gün içerisinde kişilerde mide içerisinde kapladığı hacme bağlı olarak ağrı, kramp, bulantı veya basınç hissi hissedilebilir. Bu hisler geçici olup endişe duyulmamalıdır. Birkaç gün ardından kişiler mide balonuna alışır.

Yutulabilir Mide Balonu ile Kaç Kilo Verilebilir?

Kaybedilen kilo miktarı kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Ancak 6 ay içerisinde kaybedilen kilo miktarında ortalama değerler üzerinden konuşabilmek mümkündür. Elips mide balonu ardından ortalama olarak 15- 20 kg kayıp gözlemlemek mümkündür. Vücut kütle indeksi yüksek olan kişilerde kaybedilen kilo miktarı 30 kiloya ulaşabilir. Tedavinin amacı fazla kilo kaybı gözlemlemek değil kişinin boyuna ve sağlık durumuna oranla ideal kilo değerleri arasında olmasıdır.

Yutulabilir Mide Balonu Uygulaması Nerede ve Kim Tarafından Yapılır?

Yutulabilir mide balonu işlemi uzmanlık gerektiren bir süreçtir. Elips mide balonunun ardından mide röntgeni çekilmeli ve balonun olması gereken yerde olup olmadığı kontrol edilmelidir. Buna bağlı olarak elips yutulabilir mide balonu, röntgen cihazı bulunan görüntüleme merkezi, klinik veya hastanede yapılmalıdır. Alanında uzman bir doktor tarafından uygulanması gerekir.

Elipse Mide Balonu Vücuttan Nasıl Atılır?

Elipse Mide Balonu yaklaşık 16 hafta boyunca midede kalır. 16 haftalık sürenin sonunda balon kendiliğinden delinerek içindeki sıvı boşalır ve doğal yollardan vücuttan atılır. Balonu çıkarmak için herhangi bir işlem uygulanmasına gerek yoktur. Balonun basınçlı bir şekilde patlaması söz konusu değildir.

Yutulabilir Mide Balonunun Vücuttan Atılması Hissedilir Mi?

Elips yutulabilir mide balonu vücuttan kendi kendine atılır. Balonun doldurulması ardından gelen 16.haftada balon üzerindeki valf açılır ve içerisindeki sıvı mideye boşalır. Boşalan balon dışkı yolu ile vücuttan atılır. Bazı kişiler dışkısında balonu fark ettiğini söyler. Ancak fark etmeyen hasta sayısı daha fazladır.

Yutulabilir Mide Balonu Sonrasında Diyetisyen Desteği Şart mı?

Tüm kilo vermeye yönelik operasyonlarda olduğu gibi elips yutulabilir mide balonunda da diyetisyen desteği almak gerekir. Mide balonundan istenilen etkinin görülebilmesi için süreç diyetle desteklenmelidir. Diyet yapmak hem hedeflenen kilo kaybına ulaşmanızı hem de balon tedavisi ardından da sağlıklı beslenme alışkanlığına devam edilmesini sağlar. Elips yutulabilir mide balonu 16 haftalık bir prosedürdür. Ancak uzmanlar diyetisyen desteğinin 6 ay boyunca devam etmesini önerir.

Elipse Zayıflama Programı

Elipse zayıflama programı yutulabilir bir mide balonu, yağ analizi yapabilen akıllı tartı, tartıyı telefonunuza kablosuz olarak bağlayan uygulaması ve 6 aylık diyetisyen takibi içermektedir. Tek başına balon uygulaması diyetisyen ve doktor takibi olmadan yapılmamaktadır. Elipse zayıflama programı ile vücut ağırlığının %10-15’i kadarı verilebilir. Beslenme programına uyulması, egzersiz ve yaşam tarzı değişikliği ile daha iyi sonuçlar alınabilir.

Yutulabilir Mide Balonu Uygulamasının Riskleri Nelerdir?

Yutulabilir mide balonu genel itibari ile risksiz bir uygulamadır. Mide balonunun yutulması ardından balonun bulunduğu bölge röntgen ile kontrol edilir. Balonun midede olması halinde şişirme işlemi gerçekleştirilir. Şişirme işlemi ardından röntgen çekimi bir kez daha gerçekleştirilir ve işlem tamamlanır. Bu sayede prosedür sırasında herhangi bir problem ile karşılaşılmaz.

Standart mide balonu uygulanmasının aksine yutulabilir mide balonunda kişilerin anestezi alması gerekmez. Bu sayede anestezinin oluşturduğu riskler elips mide balonunda bulunmamış olur.

Yutulabilir Mide Balonu Sonrasında Yaşanabilecek Rahatsızlıklar Nelerdir?

Standart mide balonunun aksine elips yutulabilir mide balonunda görülen şikayetler daha azdır. Ancak ilk üç gün içerisinde kişilerde mide bulantısı, kramp ve kusma görülebilmektedir. Bu belirtiler geçici olup endişe duyulmasına gerek yoktur. Tüm mide balonu uygulamalarında benzer belirtiler daha ciddi şiddetlerde görülür.

Elipse Mide Balonundan Sonra Geri Kilo Alır Mıyım?

Kilo almanın durmasının kalıcı bir tedavisi yoktur. Bundan dolayı tüm kilo verme tedavilerinin ardından kişilerin kilo alması ihtimaller dahilindedir. Ancak elips yutulabilir mide balonunun midede olduğu dönemdeki sağlıklı beslenme davranışlarının hayatın vazgeçilmezi haline getirilmesi halinde kilo verme alımı görülmeyecektir. Sağlıklı ve dengeli beslenerek kilo takibi sağlanması kişinin elindedir.  Elips yutulabilir mide balonu ardından kişilerin porsiyon kontrolü ve sağlıklı beslenme davranışı benimseme oranları yüksektir.

Yutulabilir Mide Balonu Fiyatı Ne Kadardır?

Elips yutulabilir mide balonu ülkemize yurtdışından getirtilen bir tedavi prosedürüdür. Buna bağlı olarak kur değişimlerinden etkilenir. Standart mide balonu uygulamalarından daha gelişmiş bir teknolojiye sahiptir. Bu durum da fiyatların standart yöntemlere göre daha yüksek olmasına neden olur. Mide balonu fiyatları hakkında güncel bilgiler edinebilmek için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Op. Dr. Mücteba Gündüz
Çalışma Saatlerimiz

Hafta İçi: 09:00 - 18:00
Hafta Sonu: 11:00 - 17:00