0
Op. Dr. Mücteba GÜNDÜZ
Latest posts by Op. Dr. Mücteba GÜNDÜZ (see all)

Evde Diyet Uygularken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Evde diyet uygulanırken sağlık için mutlaka dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Evde diyet uygulanırken bağlı kalacağınız listenin sizin vücut sağlığınıza ve beslenme alışkanlıklarınıza göre oluşturulmuş olması gerekmektedir.  İnternetten bulunan diyet listeleri kişiye özel şekilde hazırlanmaz. Bu yüzden zayıflama sağlamak için metabolizmanıza en uygun listeyi elde edebilmek için profesyonellerden destek almanız gerekir. Peki evde diyet yapmanın püf noktaları nelerdir, evde diyet uygularken dikkat edilmesi gereken unsurlar hangileri?

Evde Diyet Nasıl Yapılır?

Evde diyet, genellikle başkalarından duyulan ya da internet aracılığıyla ulaşılan diyet programlarının uygulanması ile yapılır. Günümüzde internette yer alan çeşit çeşit evde diyet programları mevcuttur. Evde diyet yapmak isteyen kişiler genelde bu listelerden yararlanarak, deneme yanılma yolu ile kendilerine uygun programı bulmaya çalışırlar. Ancak evde diyet programlarının birçoğu sizi başarılı sonuçlara ulaştırmaz.

Çünkü her bireyin uygulayacağı diyet programının kendine özel olması gerekir. Özellikle hızlı kilo alıp vermeyi sağlayan evde diyet programları sebebiyle vücutta inatçı ve verilemeyen kilolar oluşabilmektedir. Bu da zayıflama sağlamak istersen kilo alımına sebep vermektedir.

Evde Diyet ve Spor

Her kişinin metabolizması farklı olduğu için evde diyet ve spor programları ile kesin olarak kilo alma veya zayıflama mümkün değildir. Ancak evde diyet programı uygulayan ve buna ek olarak spor yapmak isteyen kişiler için birçok fırsat bulunmaktadır. Evde diyet programının yanında spor yapmak isteyen kişiler kendilerine uygun olduğunu düşündükleri spor programına internet aracılığıyla kolay bir şekilde erişebilirler.

Evde Diyet Uygularken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Tek bir besin grubu ile beslenmek yerine, her besinden yeterli miktarda tüketmeye özen gösterilmelidir.
 • Evde diyet listesi uygulanırken hızlı kilo vermenin değil, yavaş ve sağlıklı kilo vermenin hedeflendiği programlar uygulanmalıdır.
 • Uygulanacak diyet listesi iyice incelenmeli, sağlığınız için tehlikeli olabilecek besin tüketiminden kaçınılmalıdır.
 • Evde diyet listesi uygulanırken zayıflayabilmek için aç kalmak ve öğün atlamak yanlıştır. Daha çok kilo alımına sebep olur.
 • Evde diyet listesi uygulandığı sürede sağlık sorunu ile karşılaşılırsa doktora başvurulmalıdır.
 • Özellikle internet ortamında satılan zayıflama içecekleri kullanımından kaçınılmalıdır.

Evde Uygulanabilecek Ünlü Diyet Programları

İnsanların genellikle evde diyet yaparken uyguladıkları programlardır. Bu evde diyet programlarına internet sayesinde kolayca erişim sağlanabilir. Hem kolay erişilebilir olması hem de uygulama yöntemlerinin kolay olması sebebiyle evde diyet programları çokça tercih edilmektedir. Tüm evde diyet programlarında önemli olan diyet listesi içeriğine sadık kalmaktır.

İsveç Diyeti

İsveç diyeti ile 2 haftada kolay bir şekilde 7-20 vermeyi amaçlayan bir diyettir. İsveç diyeti sonrasında iki yıl hiç kilo almamak vaat edilir. Diyet programında uygulanması kurallar bulunur. Diyet süresince yenebilecek besinler şöyledir:

 • Tam yağlı doğal süt ürünleri; tereyağ, yoğurt, ekşi krema, peynir çeşitleri vb.
 • Kuruyemişler; ceviz, badem, kabak çekirdeği, kaju, fındık vb.
 • İçecekler; en az 2 litre su, şekersiz kahve ve çay, bitki çayları
 • Bitkisel yağlar
 • Yulaf, çavdar gibi tahıllar

İsveç diyeti çok hızlı ve kolay kilo vermeyi vaat eden bir evde diyet türü olduğu için diyetisyenler tarafından tavsiye edilmez. Diyeti uygulayacak kişinin vücut sağlığı ve genel psikolojik durumu iyi olmalıdır. Ağır bir programa sahip olan diyet, vücutta sorunlara sebep olabilir. Diyet sonrasında yeterli beslenememeye bağlı olarak psikolojik sorunlar, bağışıklık sistemi sorunları, enfeksiyon hastalıkları, kötü kolesterolün yükselmesi, vitamin ve mineral eksikliğine bağlı olarak saç dökülmesi ve akne oluşumu gibi olumsuz durumlar ortaya çıkabilir.

Ketojenik Diyet

Ketojenik diyet, evde diyet listesi seçeneklerinin başında gelmektedir ve oldukça popülerdir. Düşük karbonhidrat ve yüksek yağ tüketimi ile zayıflama vaat eden diyet, vücutta yağ yakımını hızlandırır. Böylece zayıflama üzerinde etki etmiş olur. Karbonhidrat alımının düşmesi ile vücutta ketozis adı verilen bir metabolik durum oluşur.

Vücuttaki fazla yağlar diyabet hastalıklarına sebep olabilir. Ketojenik diyet ile vücuttaki fazla yağlar yakılacağı için oluşabilecek hastalıklar önlenmiş olur. Ayrıca ketojenik diyetin kalp hastalıkları, kanser, alzheimer, epilepsi, parkinson, polikistik over sendromu gibi hastalıklarda iyileşmeye yardımcı olduğu da bilinmektedir.

Ketojenik diyet çeşitleri arasında en sık tercih edilen standart ketojenik diyettir. Döngüsel ve hedeflenmiş ketojenik diyetler daha çok vücut geliştirme ile uğraşan kişiler tarafından uygulanmaktadır.

Aristo Diyeti

Aristo diyeti; ruhu arındırma, bedeni arındırma ve zihni arındırma felsefeleri taşıyan bir diyet çeşididir. Bu diyet uygulanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta gluten içeren besinlerin asla tüketilmemelidir. Aristo diyeti hemen herkes tarafından uygulanabilir ve kolay kilo vermeye zemin hazırlaması nedeni ile evde diyet listeleri arasında ön plana çıkmaktadır. Aristo diyeti 3 hafta süren bir sağlıklı ve hafif beslenme programıdır.

Her diyet programında olduğu gibi Aristo diyetinde de tüketilmemesi gereken bazı gıdalar vardır. Bu gıdalar; karpuz, portakal, şekerli meyveler, şekerli meyve suyu, neskafe, pirinç, makarna, patates, bezelye, mısır, havuç, kiraz ve undur.

Su Diyeti

Su diyetinde fazla miktarda sıvı içecek tüketilir, bunun dışında tüketim yapılmaz. Su diyeti sıvı tüketimini arttırır ve böbrekleri daha fazla çalıştırır. Diyet uygulanırken günde en az 2 litre su veya sıvı tüketilmelidir. Sudan başka sıvıların tüketilmesi de önemlidir. Kısa süreli uygulanan su diyetinde uyandıktan sonra limonlu su tüketimi tavsiye edilir. Limonlu su içerdiği vitaminler sayesinde kalp ve damar hastalıkları, enfeksiyonları önlemektedir. Kısa sürede kilo vermeyi vaat eden su diyeti 3 veya 5 günde sonlandırılmalıdır. Diyeti uygulayacak kişilerde gut hastalığı, diyabet ve böbrek rahatsızlıkları bulunmamalıdır.

Dukan Diyeti

Dukan diyeti, ağırlıklı olarak protein içerir. Hızlı zayıflama diyeti listelerinde ilk sıralarda yer alır. Diyetin en önemli özelliği düşük karbonhidrat ve düşük yağlı bir beslenme şekli önermesidir. Bu diyet süresince karbonhidrat olarak sadece yulaf kepeği tüketilebilir.

Aralıklı Oruç Diyeti

Aralıklı oruç diyetinin amacı, kalorileri değil yiyeceklerin tüketildiği zamanı kontrol altında tutmaktır. Önemli olan kişinin yedikleri değil hangi zamanda yediğidir. Ancak daha çabuk sonuç alabilmek için diyet sırasında sağlıklı beslenmek de önemlidir. Aralıklı oruç metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımını kolaylaştırır, kişinin yeme içme alışkanlıklarını düzenler.

Akdeniz Diyeti

Akdeniz diyeti, yemek yemeyi temel alan bir diyettir. Bu diyette taze sebze ve meyveler, zeytinyağlı sebze ve baklagil yemekleri, yarım yağlı süt ve süt ürünler tüketme, kırmızı eti ve tatlıları az tüketme gibi maddeler yer alır. Bu beslenme şekilde günlük kalorinin %35-40’ı zeytinyağı, fındık, ceviz, badem, avokado gibi besinlerden alınır. Akdeniz diyetini kalp-damar sağlığına iyi gelir, yüksek tansiyon ve kötü kolesterolün düşmesini sağlar, Tip 2 diyabet riskinin azaltır, kalp krizi riskini azaltır.

Kolesterol Diyeti

Kolesterol diyeti ile ideal vücut ağırlığına ulaşmak ve aşırı yağlı besinlerin tüketiminden kaçmak amaçlanır. Diyetle birlikte kaybedilen kilo kolesterolün de düşmesini sağlayacaktır.  Kolesterol diyeti uygulanırken doymuş yağ tüketiminden kaçınılmalıdır. Bunlar arasında tereyağı ve hayvan etleri başta gelmektedir. Protein, karbonhidrat ve yağ değerli ayarlanmış diyette 3 ana, 2-3 ara öğün bulunabilir. Diyet süresince yemekler sağlıklı yağlar ile tüketilmelidir.

Sağlığınıza en uygun diyet listesine erişmek ve kişisel bir liste oluşturmak için hemen buradan profesyonel bir şekilde destek alabilirsiniz.

B

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Mücteba Gündüz
Çalışma Saatlerimiz

Hafta İçi: 09:00 - 18:00
Hafta Sonu: 11:00 - 17:00

Bizi Arayın
×

Powered by WhatsApp Chat

×