Laparoskopik Kasık Fıtığı Onarımı
11 Ağu

Laparoskopik Kasık Fıtığı Onarımı

Kasık fıtığı, karın boşluğunda kasık bölgesi yakınında meydana gelir. Yağlı dokular ya da barsak, sağ veya sol kasık kanalının yanındaki karın duvarının zayıf bir noktasından dışarı çıktığında oluşur. Kasık kanalı karnın tabanında bulunur. Hem erkeklerde hem de kadınlarda mevcuttur. Erkeklerde testisler genellikle doğumdan önceki birkaç haftada kanaldan aşağıya doğru inerler. Kadınlarda her kanal rahmi tutan bağ dokuları için geçiş bölgesidir. Eğer bu geçiş yolunun içinde veya dışında fıtığınız var ise, kasık bölgesinde şişliğe sebep olur. Hareketle ağrı oluşabilir. Birçok kişi başlangıçta fıtığın boyutunun küçük olması veya hastanın şikayetinin olmaması nedeniyle tedaviye başvurmaz Fakat bu durum fıtığın giderek büyümesi veya boğulmasıyla sonuçlanır. Fıtıkta boğulma meydana geldiğinde acil tedavi gerekli hale gelir. Kasık fıtıkları için ana tedavi yöntemi ameliyattır. İyi eğitimli cerrahlar tarafından yapıldığında oldukça başarılı bir işlemdir. Seçenekler açık kasık fıtığı onarımı ve laparoskopik (kapalı) kasık fıtığı onarımıdır. Açık kasık fıtığı onarımında, kasık üzerinden yapılan kesi ile ameliyat gerçekleştirilir. Laparoskopik kasık fıtığı onarımı ise karın üzerinden yapılan 3 adet 1 santimetreden küçük kesi ile yapılır. Ucunda ışıklı bir kamera olan ince bir optik tüp ameliyatı yaparken cerrahın vücudun içini görmesine yardımcı olur. Her iki cerrahi yaklaşımın da amacı iç karın dokularını karın boşluğuna geri döndürmek ve karın duvarındaki fıtık boşluğunu onarmaktır. Karın duvarını sağlamlaştırmak için yaygın olarak yama kullanılır.

Kasık fıtıklarının çoğu laparoskopik (kapalı) yöntem kullanılarak onarılabilir. Özellikle daha küçük oldukları durumlarda kapalı yöntem daha elverişlidir. Kapalı onarım karın üzerinden yapılan küçük kesilerden geçirilen özel aletler kullanılarak gerçekleştirilir. Zayıf dokuları desteklemek için yama (mesh) kullanılır. Yama fıtığın tekrarlamasına engel olur. Ayrıca kesilerin küçük olması nedeniyle ameliyat sonrası ağrı hafif seviyede olur. Yara izi belli belirsizdir. Hasta günlük yaşamına çok kısa zamanda döner. Çoğu kişi birkaç gün içinde işe geri döner.

Göbek fıtığı onarımı göbek içinde meydana gelen fıtıklar için yapılır. Bu fıtıkta, yağlı dokular veya barsaklar karın duvarındaki göbek deliğine yakın zayıf bir noktadan dışarıya çıktığında oluşur. Küçük çocuklarda ve yetişkinlerde gelişebilir.

Laparoskopik (kapalı) fıtık onarımı daha az kesi gerektiren bir prosedürdür. Cerrah, fıtık bölgesi çevresinde birkaç küçük kesik açar. Ardından, ucunda ışıklı kamerası olan optik tüpü kesilerden birinin içine yerleştirir. Ameliyatın türü farketmeksizin, prosedürlerin amacı aynıdır. Cerrah fıtıklaşan barsağı, fıtık zarını nazikçe geri çekerek karın duvarındaki boşluktan geri yerleştirir. Daha sonra bu boşluğu dikerek kapatır. Bazen kapatılan bölgeye sentetik bir yama yerleştirilerek karın duvarı güçlendirilir.

İlgili Makaleler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

meme-kanseri

Meme Kanseri

Meme kanseri, meme lobülü ya da süt kanallarında oluşur. Lobüller süt üreten bezler, kanallar ise sü..

Devamını Oku
kanser-cerrahisi

Kanser Cerrahisi

İçerik Güncelleniyor.....

Devamını Oku
safra-taslari-ve-laparoskopik-kolesistektomi

Safra Taşları Ve Laparoskopik Kolesistektomi

Safra kesesi taşları, safra kesenizde oluşan sert birikintilerdir. İki tür safra taşı vardır: en yay..

Devamını Oku

Mücteba Gündüz

Op. Doktor

Muayene

5000+

Operasyon

450+

Mutlu Müşteri

5000+

İletişime Geçin