Meme Kanseri
11 Ağu

Meme Kanseri

Meme kanseri, meme lobülü ya da süt kanallarında oluşur. Lobüller süt üreten bezler, kanallar ise sütü bezlerden meme ucuna getiren yollardır. Kanser ayrıca meme içinde bulunan yağlı dokuda veya bağ dokuda da oluşabilir. Kontrolsüz kanser hücreleri sıklıkla diğer sağlıklı meme dokularını istila eder ve koltukaltında bulunan lenf bezlerine ulaşabilir. Lenf bezleri, kanser hücrelerinin vücudun diğer bölgelerine ilerlemesine sebep olan başlıca yollardır.

Kanserin evresi, ne kadar yayıldığı ve tümörün ne kadar büyüdüğü, ne tarz bir tedaviye ihtiyacınız olacağının belirlenmesinde büyük rol oynar. İlk olarak doktorunuz kanserinizin boyutunu, seviyesini, ve dercesini (büyüme ve yayılma olasılığı) saptar. Sonrasında tedavi seçeneklerini tartışabilirsiniz. Ameliyat, meme kanseri için en yaygın tedavi yöntemidir. Birçok kadın kemoterapi, hedeflenmiş tedavi, ışın tedavisi ya da hormon terapisi gibi ek tedaviler alır.

Meme kanserini yok etmek için birkaç farklı tedavi yöntemi birlikte uygulanır:
Lumpektomi: Bu işlemde tümör ve çevresindeki dokunun bir kısmı çıkarılır ve memenin geri kalanı sağlam bırakılır.
Mastektomi: Bu prosedürde cerrah bütün bir memeyi çıkarır. Çift mastektomide memenin her ikisi de çıkarılır.
Sentinel Lenf Düğümü Biyopsisi: Bu ameliyatta tümörün yayılam ihtimali bulunan lenf nodüllerinin birkaçı çıkarılır. Bu lenf nodülleri test edilir. Eğer kanserli değillerse, daha fazla lenf nodülünün çıkarılması için ek bir ameliyata gerek duyulmayabilir.
Aksiller Lenf Nodu Disseksiyonu: Eğer sentinel nod biyopsisi sırasında çıkarılan lenf nodülleri kanser hücreleri içeriyorsa, doktorunuz lenf nodlarının tamamını çıkarabilir.
Kontralateral Profilaktik Mastektomi: Meme kanseri memelerden sadece birinde olsa bile, bazı hastalar karşı taraftaki memenin de alınmasını tercih edebilir. Bu işleme profilaktik mastektomi yani koruyucu mastektomi denir. Bu şekilde diğer memede gelişecek yeni bir kanserin oluşumu önlenmiş olur.

İlgili Makaleler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

laparoskopik-kasik-fitigi-onarimi

Laparoskopik Kasık Fıtığı Onarımı

Kasık fıtığı, karın boşluğunda kasık bölgesi yakınında meydana gelir. Yağlı dokular ya da barsak, sa..

Devamını Oku
kanser-cerrahisi

Kanser Cerrahisi

İçerik Güncelleniyor.....

Devamını Oku
safra-taslari-ve-laparoskopik-kolesistektomi

Safra Taşları Ve Laparoskopik Kolesistektomi

Safra kesesi taşları, safra kesenizde oluşan sert birikintilerdir. İki tür safra taşı vardır: en yay..

Devamını Oku

Mücteba Gündüz

Op. Doktor

Muayene

5000+

Operasyon

450+

Mutlu Müşteri

5000+

İletişime Geçin