1 Yıllık Mide Balonu (ORBERA 365) Nedir?

Bir yıllık mide balonu kilo verme sürecinde daha uzun bir süreye ihtiyaç duyan kişiler için uygulanan mide balonu türüdür. Altı aylık balonlardan sonra ikinci sırada tercih edilen endoskopik balon türüdür. Diğer tüm mide balonlarında olduğu gibi etki mekanizması aynıdır. Gıda alımını kısıtlayarak kilo kaybına yol açar. Balon öncesi döneme göre daha küçük porsiyonlarla ve daha az miktarda gıda ile doyma hissi sağlanır. Böylece kalori alımı da azaldığından kilo verme süreci başlamış olur.

1 Yıllık Mide Balonu Nasıl Uygulanır?

Bir yıllık mide balonu diğer endoskopik balonlarda olduğu gibi endoskopi yöntemiyle yerleştirilir. İşlem anestezi altında uygulanır ve yaklaşık 15 dakika sürer. Ağrı veya başka bir rahatsızlık hissedilemez. Oldukça konforludur. Mide yüzeyi kontrol edildikten sonra balon ağız yoluyla mideye kadar ilerletilir ve endoskopla direk görüş altında kontrollü bir şekilde şişirilir. Balonun bağlantı hattı balondan ayrılarak işlem sonlandırılır. Anesteziden çıkış solunum yoluna tüp yerleştirilmediği için hızlı ve rahat gerçekleşir. Hasta işlemin bitmesinden sonra dakikalar içinde ve kendisine uyanır. Alınan anesteziye bağlı olarak öğürme, bulantı veya kusma gibi şikayetler genellikle görülmez. Gerekli ilaçların verilmesi için kısa bir süre hastanede kalınır. Yatış gerektirmez. Gerekli bilgiler verilerek hasta 2-3 saat içine evine gönderilmiş olur.

1 Yıllık Mide Balonu Ne Kadar Şişirilir? 

Bir yıllık balonlar mide içerisinde daha uzun süre kalacağından etkisinin mümkün olduğunca şişirilmesi daha uygundur. Tüm balonlar için ortalama hacim yaklaşık 500 ml’dir. Fakat bir yıllık balonlarda mide hacmi el veriyorsa bu hacmin üzerine çıkılması daha etkili olur. Bu hacim zaman zaman 650ml’ye kadar çıkabilmektedir.

1 Yıllık Balonun Farkları Nelerdir?

Bir yıllık balonun etki mekanizması genel hatlarıyla aynı olmakla birlikte bazı farklar da mevcuttur. Gıda alımını kısıtlaması tüm balonların ortak etki mekanizmasıdır. Fakat yaklaşık 6 ay sonra vücut mide balonuna uyum sağlamaya başlar. Alından gıda miktarı en az olsa da bile metabolizma yeni duruma alışmaya başlar ve metabolizmada bazı değişiklikler meydana gelir. Özellikle enerjinin yakılmasında bir azalma gözlenir ve kilo vermez hızında bir yavaşlama başlar. Büyük olasılıkla bu durum vücudu koruma mekanizmasının bir sonucudur. Metabolizmamız tıpkı kıtlık dönemlerinde olduğu gibi gıdaya erişim azaldığı yönünde mesajlar alan enerjiyi harcamak yerine depolamayı tercih ederek vücudu ileriki dönemler için korumaya alır. Buda oldukça anlaşılabilir ve fizyolojik bir tepkidir.

Peki bir yıllık mide balonu bu sorunun üstesinden nasıl gelir? Cevap yine metabolizmamızın yüksek uyum yeteneğinde saklıdır. Metabolizmamız değişen çevre ve besin durumuna göre kendini kolayca ayarlayabilmekte ve değişen yaşam koşullarında vücudumuzu korumaya almaktadır. İşte tam da kilo vermenin yavaşladığı metabolizmamızın yavaşladığı bu dönemde metabolizmanın uyum yeteneği yine devreye girer. Hastaya beslenme programına aynı şekilde devam etmesi önerilir.

1 Yıllık Mide Balonu ile Ne kadar Kilo Verilebilir?

Bir yıllık mide balonu diğer balonlara göre daha uzun süre vücutta kaldığından kilo verme potansiyeli daha fazladır. Diğer balonlarda olduğu gibi verilen 1 yıllık mide balonunda da önerilere uyulması çok önemlidir ve bu önerilere özenle uyulması durumunda 20-35 kg arasında kilo kaybı mümkündür. Bu öneriler aç kalma, sıkı diyetler, yasaklar şeklinde değildir. Çünkü zaten hastalar bize genellikle diyetler ile kilo veremedikleri için başvurmaktadırlar. Mide balonu aç kalmadan programı uygulamayı yardımcı olurken belirli kurallar çerçevesinde her türlü gıdayı tüketmek mümkündür. Yasaklar ve diyet listeleri yoktur. Talep edilmesi halinde örnek beslenme listeleri verilir. Beslenme programı hastanın yaşına, sosyal durumuna, çalışma koşullarına, erişebileceği gıdalara, varsa hastalıklarına ve yapıldıysa nutrigenetik haritasına göre dikkatle incelenerek kişiye özel olarak hazırlanır. Bir yıl boyunca konusunda uzman diyetisyenler tarafından takip edilir. Verilen kilo kişinin metabolizmasına, verilen beslenme programına uyulmasına, yapılan egzersizin derecesine, hayat tarzı ve beslenme alışkanlıklarında yapılan değişikliklere bağlıdır. Önerilere uyulmadan kilo verilmesi ve istenen kiloya ulaşılması mümkün değildir. Çünkü mide balonunun alınan gıdayı kısıtlayarak kolay doymayı sağlamasından başka metabolizmayı doğrudan değiştiren bir etkisi yoktur. Gıda kısıtlaması dışında alınan gıdaların kalori içeriğine de dikkat edilerek kalori kısıtlamasına uyulmalıdır. Bu bilgiler konusunda uzman diyetisyenlerimiz tarafından sizlere verilmektedir. Bunun dışında yapılan egzersizler kilo verilmesini hızlandırırken aynı zamanda kasları ve cildi sıkılaştırarak vücudu istenen şekle sokacaktır.

Diğer Merak Edilenler

1 Yıllık Mide Balonu Kimler İçin Uygundur?
Ülkemizdeki 1 yıllık Mide Balonları
1 Yıllık Mide Balonu Daha Erken Çıkarılabilir Mi?
1 Yıllık Mide Balonunun Avantajları Nelerdir?
1 Yıllık Mide Balonu Sonrası Beslenme Programı Nasıldır?
Kilo Vermede Metabolizma Hızı Ne Kadar Önemlidir?
1 Yıllık Mide Balonu Nasıl Çıkarılır?
Mide Balonu Kimlere Uygulanmaz?
1 Yıllık Mide Balonunun Mideye Zararı Var mıdır?
1 Yıllık Mide Balonu Patlar Mı?

Op. Dr. Mücteba Gündüz
Çalışma Saatlerimiz

Hafta İçi: 09:00 - 18:00
Hafta Sonu: 11:00 - 17:00

Bizi Arayın
×

Powered by WhatsApp Chat

×