6 Aylık Mide Balonu

6 Aylık Mide Balonu Nedir?

6 aylık mide balonu endoskopik balonlar içerisinde en çok tercih edilenidir. Etkili bir ameliyatsız zayıflama yöntemidir. Oldukça güvenlidir. Hızlı ve kolay uygulanır. Hastanede yatış gerektirmez. Kısa sürede günlük yaşama dönüş kolaylığı sağlar. İşlem sonrası oluşan şikayetler geçici ve kısa sürelidir. Ayrıca tıbbi komplikasyonlar son derece nadirdir.

6 aylık mide balonu diğer balonlarda olduğu gibi mide içerisinde yer kaplayarak gıda alımını kısıtlar. Daha az miktarda gıda ve daha küçük porsiyonlarla hızlı bir şekilde doymanızı sağlar. Tokluk süresini uzatır ve sık sık acıkmayı önler. Gıda kısıtlaması ile kalori kısıtlaması da sağlandığından kilo verme hemen başlar. Mide balonlarının metabolizma üzerine doğrudan bir etkisi yoktur. Kilo verme gıda ve kalori alımının azalmış olmasının sonucudur. Bu noktada önerilen beslenme programına uyulması oldukça önemlidir. Verilen program bir diyet olmayıp düzenli ve dengeli beslenmeyi ön planda tutar. Yasak gıda yoktur fakat bu her şeyi istediğimiz kadar yiyebileceğimiz anlamına gelmez. Belirli bir beslenme çerçevesi içinde her gıda tüketilebilir. Bu program sayesinde kişi aç kalmaz ve vücut için gerekli tüm gıda maddelerini alır. Genel sağlıklı beslenme kuralları çerçevesinde bazı yüksek kalorili gıdaların sık tüketilmesi önerilmez. Bu öneriler sadece balon uygulaması yapılmış kişiler için değil sağlıklı beslenme hedefinde olan herkes için geçerlidir.

6 Aylık Mide Balonu Nasıl Uygulanır?

6 aylık mide balonu 15 dakika gibi bir kısada sürede endoskopi ile yerleştirilir. İşlem anestezi altında yapıldığından ağrı veya başka bir rahatsızlık hissedilmez. Endoskopi işleminde uygulanan anestezi damar yoluyla ilaç verilerek yapılır. Ameliyatlarda yapıldığı gibi soluk borusuna bir tüp yerleştirilmez. Bu sebeple hastalar anesteziden dakikalar içinde ve konforlu bir şekilde uyanırlar. Sonrasında 1 saat gibi kısa bir süre içinde gönderilirler.

6 Aylık Mide Balonu Kimler İçin Uygundur?

Mide balonları diyete rağmen kilo veremeyen kişiler için etkili bir yöntemdir. Mide balonu önerilen beslenme programını destekleyerek kişilerin aç kalmadan zayıflamasına yardımcı olur. Mide balonu ayrıca risklerinden dolayı zayıflama yöntemi olarak ameliyatı tercih etmeyen kişiler için oldukça güvenli bir seçenektir. Ayrıca farklı sağlık sorunları nedeniyle zor hareket eden veya egzersiz yapamayan kişiler için uygundur. Bunun dışında mide balonu sağlık sorunları veya diğer sebeplerle hızlı kilo vermesi beklenen kişiler tarafından da tercih edilmektedir.

6 Aylık Mide Balonu Ağrılı Bir İşlem Midir?

İşlem anestezi altında gerçekleştirildiğinden işlem esnasında herhangi bir ağrı veya rahatsızlık hissedilmez. Hasta uyandıktan sonra da ağrı duymaz.

6 Aylık Mide Balonunun Avantajları Nelerdir?

Mide balonu kolay uygulanabilir ve geri dönüşümlü bir işlemdir. Yan etkileri kısa süreli ve geçicidir. Komplikasyon oranı oldukça düşüktür. Yaşam tarzı ve beslenme alışkanlarında değişiklik gerektirdiğinden balon çıkarıldıktan sonra da etkisi devem eder. Bu alışkanlıkların kazanılması ve istenen hedef kiloya ulaşılması için 6 ay sıklıkla yeterli bir süredir. Yeterli kilo verildiğinde kan şekeri ve kan basıncı gibi yaşamsal değerler de düzenlendiğinden insülin direnci, şeker hastalığı (diyabet) ve yüksek tansiyon (hipertansiyon) gibi hastalıkların gerilemesine yardımcı olur. Bu hastalıklara bağlı olarak kullanılan ilaçlara bir süre sonra ihtiyaç duyulmaması da nadir görülen bir durum değildir.

Diğer Merak Edilenler

Mide Balonu Takılmasından Sonraki Süreç Nasıldır?
Ülkemizdeki Başlıca 6 Aylık Balonlar Nelerdir?
Mide Balonu Sonrası Beslenme Programı Nasıldır?
6 Aylık Mide Balonu ile Ne Kadar Kilo Verilebilir?
Kilo Vermede Metabolizma Hızı Ne Kadar Önemlidir?
6 Aylık Mide Balonu Nasıl Çıkarılır?
Mide Balonu Kimlere Uygulanmaz?
Mide Balonu Patlar Mı?

Op. Dr. Mücteba Gündüz
Çalışma Saatlerimiz

Hafta İçi: 09:00 - 18:00
Hafta Sonu: 11:00 - 17:00