Ayarlanabilir Mide Balonu

Ayarlanabilir Mide Balonu (SPATZ 3) Nedir?

Ayarlanabilir mide balonu kilo verme sürecinde daha uzun bir süreye ihtiyaç duyan kişiler için uygulanabilen diğer bir mide balonu seçeneğidir. Temel etki mekanizması diğer balonlarla aynı olmakla birlikte bazı farklar içerir. Asıl etki mide içinde yer kaplayarak gıda alımın kısıtlanması ve daha az miktarda gıda ile doyma hissi sağlanmasıdır. Gıda kısıtlaması sayesinde kalori alımı da azaldığından kilo verme süreci hemen başlamış olur.

Ayarlanabilir mide balonu uygulamasındaki fark balonun kademeli olarak şişirilmesidir. Buradaki temel amaç kilo verme hızının yavaşlamasının engellenmesidir. Bu sayede balonun midede bulunduğu süre içinde devamlı olarak kilo verilmesi sağlanır. 10 aylık bir yöntemdir. Balon yerleştirildikten yaklaşık 5 ay sonra balonun bir miktar daha şişirilerek hacmi arttırılır ve 10. ay sonunda balon çıkartılır.  Ayarlama işlemi daha erken dönemde veya gerekli olan diğer hallerde de yapılabilir.

Ayarlanabilir Mide Balonu Nasıl Uygulanır?

Ayarlanabilir mide balonu diğer endoskopik balonlarda olduğu gibi endoskopi yöntemiyle yerleştirilir. Teknik olarak bazı farklar olmakla beraber temel prensipler aynıdır. İşlem anestezi altında uygulanır ve yaklaşık 15 dakika sürer. Ağrı veya başka bir rahatsızlık hissedilmez. Oldukça konforludur. Mide yüzeyi kontrol edildikten sonra balon endoskopla birlikte mideye gönderilir ve balon şişirilir.

Anesteziden çıkış solunum yoluna tüp yerleştirilmediği için hızlı ve rahat gerçekleşir. Hasta işlemin bitmesinden sonra dakikalar içinde uyanır ve kendine gelir. Gerekli ilaçların verilmesi için kısa bir süre hastanede kalınır. Yatış gerektirmez. Gerekli bilgiler verilerek hasta 1-2 saat içine evine gönderilmiş olur.

Ayarlanabilir Mide Balonu Ne Kadar Şişirilir? 

Ayarlanabilir balon ile ilgili temel fark başlangıç hacmindeki farklılıktır. Ayarlanabilir balonlar ilk uygulamada diğer balonlara göre daha az şişirilir ve bu hacim yaklaşık 350 ml’dir. Bu sayede ilk günlerdeki şikayetler diğer balonlara göre daha az görülür ve daha kısa sürelidir. Yaklaşık 5 ay sonra mide içindeki balon bir miktar daha şişirilerek hacmi arttırılır. Bu hacim genelde 500-600 ml arasında bir değerdir.

Ayarlanabilir Balonun Farkları Nelerdir?

Ayarlanabilir balonun temel etki mekanizması genel hatlarıyla diğer balonlarla aynıdır. Bu yöntemin en önemli farkı balonun kademeli olarak şişirilmesidir. Gıda alımını kısıtlaması tüm balonların ortak etki mekanizmasıdır. Ayarlanabilir balon uygulamasındaki amaç yaklaşık 6 ay sonra görülmesi muhtemel kilo kaybı yavaşlamasının önüne geçmek ve sürekli olarak kilo verilmesini sağlamaktır. Vücut mide balonuna uyum sağlamaya başlamadan önce ayarlanabilir ikinci bir müdahale ile tekrar şişirilir ve hacmi arttırılır.

Ayarlanabilir Balonun Avantajları Nelerdir?

Ayarlanabilir balon ile yukarıda bahsedildiği gibi daha uzun süreli bir balondur ve 10 ay süren bir zayıflama programıdır. Hedef kiloya ulaşmak için aydan uzun bir süreye ihtiyacı olan kişiler için uygundur. Kademeli şişirme uygulaması sayesinde kilo verme hızındaki yavaşlamayı önleyen bir yöntemdir. Başlangıç hacminin düşük tutulması sayesinde ilk uygulama sonrasında görülen bulantı, kusma ve ağrı gibi şikayetler daha seyrektir ve daha kısa sürer.

Ayarlanabilir balonun bir diğer avantajı ise balonun hacminin gerekli hallerde kolayca değiştirilebilmesidir. Örneğin ilk uygulama sonrası bulantı veya ağrı gibi şikayetleri fazla olan hastaların balon hacmi azaltılarak hasta hızlı bir şekilde rahatlatılabilir. Aynı şekilde uygulama sonrası aldığı gıda miktarında istediği kadar azalma olmadığını düşünen bir hastada bir ara ayarlama yapılarak balon hacmi arttırılır ve istenen gıda kısıtlaması düzeyine zaman kaybetmeden ulaşılır.

Bunun dışında daha önce balon uygulaması yapılmış fakat balon intoleransı nedeniyle balonun erken dönemde çıkarıldığı hastalar için de uygun olabilecek bir yöntemdir. Balon intoleransı yani balona uyumsuzluk genelde balon hacminin hastanın midesi için fazla olması nedeniyle meydana gelir. İlk uygulamada balon oldukça düşük hacimlerde şişirilerek erken dönemdeki balon intoleransı engellenebilir ve balon daha düşük hacimlerle kademeli olarak şişirilebilir. Böylece hasta balon uygulaması ile zayıflamak için ikinci bir şans elde etmiş olur.

Mide balonu kolay uygulanabilir ve geri dönüşümlü bir işlemdir. Yan etkileri kısa süreli ve geçicidir. Komplikasyon oranı oldukça düşüktür. Yaşam tarzı ve beslenme alışkanlarında değişiklik gerektirdiğinden balon çıkarıldıktan sonra da etkisi devem eder. Bu alışkanlıkların kazanılması için birkaç ay yeterli bir süredir. Yeterli kilo verildiğinde kan şekeri ve kan basıncı gibi yaşamsal değerler de düzenlendiğinden insülin direnci, şeker hastalığı (diyabet) ve yüksek tansiyon (hipertansiyon) gibi hastalıkların gerilemesine yardımcı olur.

Diğer Merak Edilenler

Ayarlanabilir Mide Balonu ile Ne kadar Kilo Verilebilir?
Ayarlanabilir Mide Balonu Kimler İçin Uygundur?
Ülkemizdeki Ayarlanabilir Mide Balonları
Ayarlanabilir Mide Balonu Sonrası Beslenme Programı Nasıldır?
Kilo Vermede Metabolizma Hızı Ne Kadar Önemlidir?
Ayarlanabilir Mide Balonu Nasıl Çıkarılır?
Mide Balonu Kimlere Uygulanmaz?
Ayarlanabilir Mide Balonu Patlar Mı?

Op. Dr. Mücteba Gündüz
Çalışma Saatlerimiz

Hafta İçi: 09:00 - 18:00
Hafta Sonu: 11:00 - 17:00