0
Op. Dr. Mücteba GÜNDÜZ
Latest posts by Op. Dr. Mücteba GÜNDÜZ (see all)

Minimizer Ring Nedir?

Yumuşak halka olarak minimizer ring, Dünya’da birkaç senedir varlık gösteriyor olsa da Türkiye’de yeni yeni varlık gösteren bir tedavi yöntemidir. Minimizer ring, revizyon ameliyatlarında yeni bir dönem başlatmış durumdadır. Obezite cerrahisi içerisinde ameliyat sonrası verilen kiloların geri alınması en büyük sorunlardan birisidir. Ameliyat sonrasında kilo alımının çeşitli sebepleri vardır. Bu sebepler midenin genişlemesi, yanlış besinler tüketmek, psikolojik etmenler, egzersiz yapmamak, hastanın doktor tarafından takip edilmemesi veya edilememesi, ameliyat sonrasında diyetisyen desteği almamaktır.

Özellikle tüp mide ameliyatı ve rny gastrik bypass ameliyatlarının kısıtlayıcı olması, ameliyat sonrasında hastaların yemek miktarını ayarlayamaması ve mide dokusunun elastik yapısı nedeniyle genişlemesi kilo alımına sebep olmaktadır. Geri kilo alımları genellikle diyet programları ile önlenmeye çalışılır.

Ancak bazı durumlarda ciddi kilo alımlarında revizyon ameliyatları yapılır. Revizyon ameliyatları ilk ameliyatlara göre daha yüksek komplikasyon riskine sahiptir. Bunun sebebi ameliyat bölgesinde gelişen bağ dokularının ve batındaki yapışıklığın artmasıdır. Ayrıca revizyon ameliyatları sonrasında kilo verimi ilk ameliyatlara oranla daha az olmaktadır. Dolayısıyla yapılacak revizyon ameliyatında genellikle ilk ameliyattan farklı bir yöntem tercih edilir.

Minimizer ring nedir sorusu akıllarda büyük bir yer kaplamaktadır. Minimizer ring ile yapılacak obezite cerrahisi ameliyatlarında ek olarak yapılacak küçük bir müdahale ile hastanın porsiyon kontrolünü sağlamak ve aşırı yemesini kısıtlamak amaçlanır. Uygulamanın yapılabilmesi için midenin mutlaka küçültülmesi gerekir. Laparoskopik cerrahi operasyon ile küçültülen midenin etrafına, mideyi sıkmayacak şekilde yerleştirilir.

Minimizer ring uygulanan hastalarda yaklaşık 5-10 sene sabit ölçümler sağlamaktadır. Yani uygulama yapılan kişilerin geri kilo almaları ihtimali çok düşüktür. Bu işlem hem ilk defa ameliyat olacak kişilere hem de revizyon ameliyatı olacak kişilere uygulanabilir ve başarı oranı her iki ameliyatta da yüksektir. Ayrıca bu işlem sırasında mide ve bağırsakta ekstra bir kesi işlemi uygulanmadığından herhangi bir risk taşımaz. Minimizer ring, vücut tarafından yabancı bir madde olarak algınlamaz ve dolayısıyla vücutta alerjik bir etken oluşturmaz.

Gastrik Band ve Minimizer Ring Farkı

Minimizer ring işlemi gastrik band (mide kelepçesi) işleminin yeni dönemdeki hali diyebiliriz. Ancak mide kelepçesi uygulaması ameliyat sonrasında ortaya çıkan olumsuz etkileri sebebiyle unutulmaya yüz tutmuştur. Gastrik band uygulaması ile midenin boyun kısmına silikon bir bant yerleştirilir. Bandın iç kısmında gerekli görüldüğün şişirilebilen bir balon yer alır. Yerleştirilen gastrik band  ile üst mide odacığı oluşturulmuş olur. Bu alandan normal hızda besin geçişi engellenmiş olur. Üst mide odacığında biriken besinler midenin diğer kısımlarına daha yavaş ulaşır. Bu da obezite tedavisini destekler. Çünkü yavaş geçen besinler sayesinde kişi daha uzun süre tokluk hisseder. Ayrıca yavaş gıda emilimi gerçekleştiği için kilo alımı durur ve kişi zayıflamaya başlar. Ancak mide kelepçesi sonrasında görülen akut komplikasyonlar uzun vadede kullanımının azalmasına sebep olmuştur.

Gastrik band uygulamalarında sıklıkla karşılaşılan band kayması, mide tıkanıklığı, bandın mideye girmesi akut komplikasyonlar arasında yer alır. Kanama veya perforasyon gibi komplike durumlar gerçekleştiğinde bandın çıkarılması gerekir. Bu işlem çoğunlukla endoskopik olarak yapılabilir. Laparoskopik veya açık olarak gastrik bandın çıkarılması çok zor bir tekniktir ve hastanın ölümüne sebep olmaya gidebilecek komplikasyon riski taşır. Gastrik bandın çıkarılması işleminde doktorun doğru tekniği ve yöntemi kullanması büyük önem taşır.

Minimizer ring, gastrik banttan farklı olarak tüp mide ve gastrik bypass gibi ameliyatlara daha uzun süre kısıtlayıcı etkisiyle destek sağlar. Dolayısıyla gastrik band ile gerçekleştirilemeyen mide poşunun genişlemesi işlemi kısıtlanmış olur. Minimizer ring, dışarıdan mide duvarını sınırlar ve mide poşunun zamanla genişlememesi için bariyer görevi görür. Böylece hastanın yeniden kilo alması önlenmiş olur. Ancak hastanın ameliyat sonrasında kilo alımını durduracak diğer faktörlere de dikkat etmesi gerekir. Ameliyat sonrasında az yemeye devam etmek önemlidir.

Beslenme programının bir diyetisyen tarafından oluşturulması ve takip edilmesi gerekir. Yağ, karbonhidrat ve şeker ağırlıklı beslenme tarzından uzak durulmalıdır. Ameliyat olan kişi ağır olmayacak şekilde günlük spor ve egzersizler yapmalıdır. Kilo alımını engelleyecek tüm bu önlemler sadece belirli bir süre yapılmamalı, yaşam biçimi haline getirilmelidir. İşlemi yaptıracak kişinin kararlı olması da çok önemlidir. Ameliyat sonrasında kişinin eski yaşamına kaldığı yerden devam etmesi mümkün değildir. Bu sebeple ameliyata karar veren kişi kendini yeni bir yaşam tarzına hazırlamalıdır.

Minimizer Ring Ne İşe Yarar?

Minimizer ring ürünü nedir, ne için kullanılır sorusunun oldukça basit, bir o kadar da detaylı bir açıklaması vardır. Bu ürün obezite cerrahisi ameliyatlarında kullanılmaktadır. Ürün, asıl etkisini hasta yemek yediği zaman gösterir. Midenin etrafına yerleştirilen bu ürün sayesinde hastanın aşırı büyük ve hızlı lokmalar yemesi önlenir.

Bu ürünün yaygınlaşması ile özellikle obezite cerrahisi ameliyatları sonrasında sıkça karşılaşılan yeniden kilo alma durumu kontrol altına alınabiliyor. Obezite cerrahisi ameliyatları sonrasında olan süreçte de oldukça dikkatli bir şekilde ilerlenmesi gerekiyor.

Minimizer ring ameliyatı sırasında ve sonrasında yan etkilerin meydana gelmesi %1-%2 gibi çok düşük ihtimallerdir. Çünkü Minimizer ring özel yapısı sayesinde mideye herhangi bir zarar vermez. En önemlisi de herhangi bir risk durumu ile karşılaşıldığında halkanın çok kolay bir şekilde çıkarılabilir olmasıdır.

Minimizer Ring Kimlere Yapılabilir?

18-65 yaş arasındaki tüm obez hastalar minimizer ring işlemi yaptırabilirler. Minimizer ring işlemi uygulanacak hastaların belirli şartlara sahip olması gerekir. Bu şartlar şöyledir:

  • Obez hastanın ameliyat olabilmesi için vücut kitle indeksinin 45 ve üstü olması gerekir (Vücut kitle indeksi 50 üstü olan kişilerde normal şartlarda tek bir ameliyat yeterli olmaz ve tüp mide ameliyatı yapılması gerekir iken minimizer ring sayesinde gastrik bypass ameliyatı sonrasında ek bir ameliyata gerek kalmamaktadır.).
  • Minimizer ring takılacak kişinin en az 5 yıldır aşırı kiloya sahip olması gerekir.
  • 18 yaş altındaki kişiler ise ebeveyn onayı ile ameliyat olabilirler.
  • Obez hastanın ameliyat olabilmesi için obezite tedavisine yönelik diyet programları ile başarılı sonuçlar elde edememiş olması gerekir.
  • Minimizer ring işlemi için obeziteye ek olarak herhangi bir hastalığa sahip olmamak gerekir.
  • Ameliyat olacak kişinin kesinlikle aşırı alkol tüketimi alışkanlığının olmaması gerekir.
  • Daha önce hiç mide küçültme ameliyatı olmamış ya da revizyon ameliyatı olacak kişilere yapılabilir. Ancak mide küçültme operasyonu yapılmadan sadece minimizer ring uygulaması yapılamaz.

Minimizer Ring İşlemi Ne Kadar Sürer?

Minimizer ring işlemi tek başına yapılan bir uygulama değildir. Dolayısıyla tüp mide veya gastrik bypass işlemlerinden sonra uygulanır. Gastrik bypass işlemi 2 ila 3 saat aralığında sürebilir. Tüp mide operasyonu 45 dakika ile 1 saat arasında değişkenlik sürelerine sahiptir.

Minimizer ring uygulaması kendi başına değerlendirildiğinde ortalama 5 dakikalık bir işlemdir. Dolayısıyla yapılacak olan ameliyat süresine ek olarak en fazla 5 dakika içerisinde gerçekleştirilen bir uygulamadır. Minimizer Ring, esnek yapısı ve farklı boyutları ile mideyi sıkmaz veya mide çevresinde aşağıya kaymaz. Beklenmedik bir durum söz konusu olduğunda çok basit işlemle ve kısa bir sürede çıkarılabilir. İşlem ile ilgili profesyonel bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Mücteba Gündüz
Çalışma Saatlerimiz

Hafta İçi: 09:00 - 18:00
Hafta Sonu: 11:00 - 17:00

Bizi Arayın
×

Powered by WhatsApp Chat

×