Obezite’nin Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri
12 Ağu

Obezite’nin Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri

Obezite, vücutta aşırı miktarda yağ birikmesi olarak tanımlanan bir sağlık sorunudur. Besinlerle vücuda alınan enerjinin, yakılan enerji miktarını aşması durumunda ortaya çıkar. İnsan yaşamanı olumsuz etkiler ve beraberinde farklı sağlık sorunlarında da yol açar

Obezite tanısı, Beden Kitle Indeksi’ne bakarak konulur. BKİ’si 25’in üzerinde olan bireyler fazla kilolu, 30-35 arası olan bireyler 1. Derece Obez, 35-40 arası olan bireyler 2. Dereceden obez, 40 üzeri olan bireyler ise 3. Derece yani morbid obezdir.

Obezitenin toplumda bu kadar artış göstermesinin başlıca nedeni yaşam tarzı değişikliğidir. İnaktif yaşam tarzı, hazır gıdalar tüketmek, egzersiz ve spor yapmamak, aşırı yağlı veya şekerli yiyeceklerle beslenmek obezitenin başlıca nedenlerindendir.

Günümüzde yaşam tarzı değişiklikleri ile obeziteyi tedavi etmek mümkün. Spor ve egzersizi hayata katmak, sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmak obezite tedavisinde önemli rol oynar.

Diyet ve egzersizin yetersiz kaldığı durumlarda ‘’mide balonu veya obezite cerrahisi (bariatrik cerrahi)’’ yöntemleriyle de sağlıklı ağırlık kaybı sağlamak mümkündür.. Bireyin inatçı kiloları varsa ve diyet veya egzersiz ile veremiyorsa, BKİ çok yüksekse ve kısa sürede düşürülmesi gerekliyse, bireyin başka bir operasyon öncesi hızlıca kilo vermesi gerekiyorsa bu yöntemlerle sağlıklı ağırlık kaybı sağlamak mümkün.

Mide balonu ve obezite cerrahisine ek olarak yaşam tarzı değişikliği yapmak, sağlıklı beslenmeyi öğrenmek ve hareketli bir hayat obez bireyler için sürdürülebilir sağlıklı bir hayatın anahtarıdır.

İlgili Makaleler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

mide-balonu

Mide Balonu Nedir ? Mide Balonu Fiyatları | Op. Dr. Mücteba Gündüz

Mide balonu nedir gibi soruların cevapları Op. Dr. Mücteba Gündüz'de. 2021 Mide balonu güncel fiyatl..

Devamını Oku
mide-botoksu

Mide Botoksu

Mide botoksu zayıflama yöntemleri içinde diğer bir seçenektir. Endoskopi yapılarak uygulanır. Botoks..

Devamını Oku
obezite-cerrahisi-sonrasi-beslenme-ve-yasam-tarzi-degisiklikleri

Obezite Cerrahisi Sonrası Beslenme Ve Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Obezite cerrahisi; diyet, egzersiz vb. diğer kilo verme yöntemlerinin yetersiz kaldığı, BKİ’nin aşır..

Devamını Oku

Mücteba Gündüz

Op. Doktor

Muayene

5000+

Operasyon

450+

Mutlu Müşteri

5000+

İletişime Geçin