Allurion Yutulabilir Mide Balonu

Allurion Yutulabilir Mide Balonu Nedir?

Allurion yutulabilir mide balonu, mide balonu tedavisindeki en güncel yöntemlerden biridir. Elipse yutulabilir mide balonu olarak da bilinen bu yöntem, bariyatrik cerrahi uygulamaları arasında yeni adı olan Allurion ile anılmaya başlanmıştır. Obeziteye karşı geliştirilmiş bu etkili tedavide herhangi bir anestezi veya endoskopi uygulamasına ihtiyaç duyulmaz. Hasta su yardımı ile kapsül şeklinde balonu yutar. Balon ucundaki ince dolum ipi sayesinde balon, midede doğru yere yerleşmesi ardından su ile doldurularak şişirilir. Şişen balon midede belirli bir hacim kaplar ve bu sayede kişi daha az bir porsiyon ile kısa süre içerisinde doyduğunu hisseder. Bu durum, günlük alınan kalori miktarında ciddi bir düşüşe yol açar ve kişi kilo vermeye başlar. Allurion yutulabilir mide balonu, 4 aylık bir süreç olup midede kalıcı bir değişikliğe neden olmaz. Bu sayede dördüncü ayın sonunda mide tekrar eski haline dönerken, kişiler fazla kilolarından kurtulmuş olur.

Allurion Yutulabilir Mide Balonunun Diğerlerinden Farkı Nedir?

Allurion yutulabilir mide balonu, diğer mide balonu yöntemlerinden farklıdır. 6 aylık veya bir yıllık olan mide balonları endoskopi aracılığı ile hasta sedasyon etkisindeyken uygulanır. Endoskopi cihazı ile ağız yolundan mideye ulaşılır ve mide balonu endoskop ile yerleştirilir. Ardından balon sıvı veya hava ile doldurularak işlem tamamlanır. Mide balonlarının süresinin doldurulması ardından balon, yine endoskopi yöntemiyle mideden alınır.  Allurion yutulabilir mide balonunda ise bu durum tamamıyla farklıdır. Allurion yutulabilir mide balonu su ile doldurulur ve 4.ayın sonuna doğru balon kendiliğinden patlar. Mide balonunu oluşturan materyal sindirim sistemi tarafından dışkılama ile atılır. Bundan dolayı ikinci bir operasyona gerek duyulmaz. Kişiler çoğu zaman mide balonunun atıldığını bile fark etmezler.

Allurion yutulabilir mide balonu, 4 aylık bir süreç olsa da salladığı kilo kaybı diğer yöntemler ile aynıdır. Bu sayede 4 aylık gibi bir süre içerisinde vücut ağırlığının %15’ine kadarı rahatça verilebilir. Allurion yutulabilir mide balonu, diğer mide balonu yöntemlerine göre çok daha zahmetsiz bir uygulamadır.

Allurion Yutulabilir Mide Balonu Nasıl Uygulanır?

Allurion yutulabilir mide balonu, hasta tamamıyla bilinçliyken uygulanır. Hasta su yardımıyla şişirilmemiş, kapsül şeklindeki balonu yutar. Balonun yutulması ardından röntgen ile balonun midede doğru yerde olduğu tespit edilir. Balonun konumunun doğru olması halinde balonun ucunda bulunan sıvı ipi ile balon suyla doldurulur. Doldurma işleminin tamamlanması ardından tekrar röntgen ile kontrol sağlanır. Ardından hasta aynı gün içerisinde hastaneden taburcu edilir. Tüm işlem yaklaşık olarak 15 dakika içerisinde tamamlanır. Allurion yutulabilir mide balonu, kısa süre içerisinde zahmetsiz bir uygulama olmasıyla mide balonu uygulamaları arasında en üst sıraya çıkmıştır.

Allurion Yutulabilir Mide Balonunun Avantajları Nedir?

Allurion yutulabilir mide balonunun çok sayıda avantajı bulunur. Obeziteye karşı geliştirilmiş etkili bir çözüm olan mide balonu teknolojisini daha da kolay hale getiren Allurion, 16 hafta içerisinde ciddi oranda kilo kaybı sağlar. Hiçbir ameliyat riski taşımadan kolay bir şekilde uygulanıyor olması hastaların sürece yönelik endişe duymasının önüne geçer. Diğer mide balonu yöntemlerinin aksine çıkarma işlemine gerek yoktur ve süreç kendiliğinden tamamlanır. Uygulamanın beraberinde gelen akıllı tartı ve akıllı saat gibi teknolojik cihazlar ile hasta dilediği zaman kilo kontrolü yapabilir. Mide hacminde meydana gelecek olan küçülme sayesinde diyetisyen tarafından hazırlanacak olan diyet listelerine uyum sağlamak daha kolaydır.

Allurion Yutulabilir Mide Balonu Kimler İçin Uygundur?

Allurion yutulabilir mide balonu, birkaç kez diyet ile kilo vermeye çalışmış ancak hedefine ulaşamamış kişiler için ön plana çıkan bir yöntemdir. Vücut kitle indeksi 27- 40 kg/m2 arasında olan, ameliyat korkusu olan veya anestezi alamayan kişilere uygulanabilen bir yöntemdir. Genel sağlık durumunun uygun olması halinde 18 yaşından itibaren yetişkin her kadın ve erkeğe uygulanabilir.

Allurion Yutulabilir Mide Balonu Kimler İçin Uygun Değildir?

Mide balonu, daha öncesinde bariyatrik cerrahi veya mide ameliyatı geçirmiş kişiler için uygun değildir. Gastrit veya mide ülseri gibi mide problemi olan kişiler öncelikle mevcut hastalıkların yönelik tedavi görmeli ardından balon tedavisi için değerlendirilmelidir. Allurion yutulabilir mide balonu hamile kadınlar için de uygun bir yöntem değildir.

Allurion Yutulabilir Mide Balonu ile Kaç Kilo Verilebilir?

Allurion yutulabilir mide balonu ile verilebilecek olan kilo sayısı kişinin mevcut kilosu ve mide balonundan sonra uyguladığı diyet programına göre değişiklik gösterir. Ancak yapılan araştırmalar sağlıklı bir diyet programı uygulayan Allurion yutulabilir mide balonuna sahip kişilerin, 4 aylık süreç içerisinde mevcut ağırlıklarının%15’ine kadarını verebileceğini gösterir.

Allurion Zayıflama Programı Nedir?

Allurion, yutulabilir mide balonuyla beraber hastalarına bir zayıflama programı sunar. Bu kapsamda hastalarına her daim kilo kontrolünü sağlayabilmeleri için Allurion mobil uygulamasına bağlı Allurion akıllı tartı ve Allurion akıllı saat verilir. Diyetisyeninizle yapacağınız düzenli görüşmelerle diyete uyumunuz değerlendirilir ve mevcut kilonuza göre liste planlaması yapılır. Bu sayede 4 aylık süreç boyunca her bir günün verimli geçirilmesi sağlanır.

Allurion Yutulabilir Mide Balonu Sonrasında Diyetisyen Desteği Şart Mı?

Allurion yutulabilir mide balonu genellikle insanlara paket şeklinde sunulur. Kişilerin ihtiyaç duyabileceği tartı ve telefon uygulamaları gibi teknolojik destekler sağlanabildiği gibi bir diyet desteği de sağlanır. Mide balonu tek başına kilo verme etkisi gösterse de sağlıklı bir diyet uygulanmadığı sürece hedeflenen kilo kaybı gözlemlenmeyebilir. Allurion yutulabilir mide balonu sonucunun kalıcı olması için sağlıklı beslenme davranışları yaşamın bir parçası haline getirilmeli ve hasta beslenmesine her daim özen göstermelidir. Bu noktada diyetisyen desteği almak sağlıklı yaşama geçişi kolaylaştırır ve hastaların daha rahat bir süreç atlatmasını sağlar.

Allurion Yutulabilir Mide Balonu Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Allurion yutulabilir mide balonu sonrasında hedeflenen kiloya ulaşılabilmesi için beslenmeye dikkat edilmesi gerekir. Bu noktada doktorunuz ve diyetisyeniniz tarafından planlanan diyet listeleri kapsamında beslenmek büyük önem taşır. Günlük alınması gereken kadar kalori alımına özen gösterilmeli ve yemek tercihleri sağlıklı besinlerden yana kullanılmalıdır. Aşırı yağlı, şekerli gıdalardan ve fast food yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Allurion Yutulabilir Mide Balonu Vücuttan Nasıl Atılır?

Allurion yutulabilir mide balonu, yaklaşık 4 aylık sürecini doldurmasıyla kendiliğinden patlar. İçerisi su dolu olduğu için bu su mide tarafından bağırsaklara gönderilir ve idrar olarak vücuttan atılır. Balonun silikon materyali ise vücut ile uyumlu olduğundan herhangi bir bağırsak tıkanıklığına sebebiyet vermeden dışkılama yolu ile vücuttan uzaklaştırılır. Hastalar çoğu zaman balonun atıldığını fark etmez.

Allurion Yutulabilir Mide Balonu Zararlı Mı?

Allurion yutulabilir mide balonunun sağlığı olumsuz yönde etkileyecek herhangi bir özelliği yoktur. kullanılan materyaller vücut fizyolojisi ile tamamen uyumlu olduğu gibi, midem bulanıyor vücutta kalıcı bir değişiklik yaratmadığından balonun vücuttan atılmasıyla vücut tamamıyla eski haline döner.

Allurion Yutulabilir Mide Balonu Fiyatları Nedir?

Allurion yutulabilir mide balonu fiyatı güncel kura göre değişkenlik gösterebilir. Güncel fiyat bilgisi almak ve süreç hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak için internet sitesinde bulunan telefon numaraları ile hafta temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Op. Dr. Mücteba Gündüz
Çalışma Saatlerimiz

Hafta İçi: 09:00 - 18:00
Hafta Sonu: 11:00 - 17:00