Mide Botoksu 

Anasayfa » Mide Botoksu 

Mide Botoksu Nedir?

Mide botoksu ameliyatsız zayıflama yöntemlerinden biridir. Endoskopi yapılarak uygulanır. Botoks (botulinum toksini) endoskopi yoluyla mide kaslarını felç etmek için kaslara enjekte edilir. Mide balonu uygulamasında olduğu gibi mideye yer kaplayıcı bir cisim yerleştirilmez.

Mide Botoksu Kimler İçin Uygundur?

Ameliyatsız kilo vermenin bir diğer yöntemi olan mide botoksu işlemi;

-Vücut Kitle İndeksi 27-35 kg/boy² olan,

-Uzun dönemli diyet ve egzersiz sonucu kilo veremeyen,

-İştah problemi yaşayan,

-Obezite ameliyatı olmak istemeyen ve ameliyattan korkan,

-Kilo verme ameliyatlarına kilo bakımından uygun olmayan hastalara yapılır.

Mide Botoksu Kaç Yaşında Yapılır?

Mide botoksu sağlık durumu elverişli olan her yetişkin kadın ve erkeğe uygulanabilir. Ancak ergenlik döneminde kiloya bağlı sağlık problemlerinin oluşması halinde yaş sınırı aşağılara çekilebilir. Mide botoksu 16- 65 yaş aralığındaki kişilere uygulanabilir.

Mide Botoksu Nasıl Yapılır?

Mide botoksu kolay uygulanabilir bir yöntemdir. Endoskopi ile uygulanan acısız bir işlemdir. 15- 20 dakikalık süren tek seans içerisinde botoks (botulinum toksini) mide kaslarına uygulanır. Anestezi doktoru tarafından uygulanan düşük dozlu anestezi ile hasta sedasyon altına alınır. Sedasyon hafif uyku hali olup kişilerin işlem sırasında hissiz kalmasını sağlar. Uygulama ardından bir saatlik istirahat ardından kişiler gün içerisinde hastaneden taburcu edilir.

Mide Botoksu Kilo Verdirir Mi?

Mide botoksu midenin boşalmasını geciktirerek tokluk hissi oluşturur. Açlık problemi ve yeme krizleri yaşayan hastaların iştah kontrolünü sağlar. Mide botoksu sonrası sağlıklı bir yaşam tarzını seçen, diyetisyenin önerilerine uyan hastaların daha fazla kilo verdiği görülmüştür. Kişinin yaşı, metabolizma hızı, kronik hastalıklarına bağlı olarak değişmekle birlikte ortalama 10-20 kg verilir.

Mide Botoksu ile 1 Ayda Kaç Kilo Verilir?

Mide botoksu diyetle desteklenmesi gereken bir tedavidir. Tedavi ardından hasta doktorunun ve diyetisyeninin tavsiyelerinden oluşan bir beslenme programı uygulamalıdır. Kişinin fazla kilo miktarı ve mevcut sağlık profiline bağlı olarak kilo verme miktarı değişkenlik gösterir.  Diyete uyum ve egzersizle destek halinde mide botoksu ile bir ayda 20 kiloya kadar kilo kaybı görülebilir.

Mide Botoksu İşlemi Ne Kadar Sürer?

Mide botoksu tedavisi, 15- 20 dakikalık tek seansta gerçekleştirilen bir işlemdir. İşlemin ardından bir saat istirahat verilerek kişinin sedasyonun etkisinden çıkması beklenir. Dört saat ardından ise kişiler günlük hayatlarına rahatça devam edebilir.

Mide Botoksu Midede Kalıcı Hasar Oluşturur Mu?

Mide botoksunda kullanılan ilacın etkisi 6-8 ay sürmektedir. Midede kalıcı hasar oluşturmaz.

Mide Botoksunun Etkisi Ne Zaman Başlar?

Mide botoksunun etkisi ilk 10 gün içinde başlar.

Mide Botoksu Vücuttan Nasıl Atılır?

Botoks 4- 6 ay içerisinde etkisini kaybeden bir maddedir. Bu süre içerisinde vücuttan kendiliğinden atılır. Kişiler botoks maddesinin vücuttan atılması durumunda herhangi bir etki ile karşılaşmamaktadır. Mide botoksunun atılmasıyla açlık hissinde tekrar artış görülebilir.

Mide Botoksundan Sonra Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Mide botoksu işlemi ile mide kaslarının kasılması engellenerek, mide boşaltım süresini geciktirir. Bu sayede daha uzun süre tokluk hissi oluşur. Ancak mide botoksu kilo verimi için tek başına yeterli değildir. Hastanın işlem sonrasında beslenme durumunun bir diyetisyen tarafından takip edilmesi önemlidir ve belirli kurallara uyması gereklidir. Mide botoksu işlemi tamamlandıktan 1-2 saat sonra hastalar su içmeye başlayabilirler. İlk 2 gün sıvı diyet uygulanır. Hasta bu dönemde su, yağsız et suyu, laktozsuz süt, protein karışımları gibi içecekleri tüketebilir. 3-7. günler arasında hastanın uyumuna bağlı olarak değişmekle birlikte yumuşak gıdalara geçilir. Bu süreçte hasta az yağlı yumuşak peynir, yoğurt, şekersiz smoothie, yoğun çorbaları tercih edebilir. 1 hafta sonrasında ise yavaş yavaş katı besinlere geçer. Günlük su tüketiminin 1,5 litreye ulaşması önemlidir. Sonraki süreçte ise diyetisyenin hastanın yaşam tarzına uygun olarak oluşturduğu diyet listesine uyması gerekir.

Mide Botoksu Yaptıranlar Ne Yememeli?

Mide botoksu uygulaması ardından ilk iki gün sıvı diyeti uygulanır. Bu süre içerisinde katı gıda tüketiminden kaçınılmalıdır. Mide botoksunun başarısı kişinin beslenmesiyle bağlantılıdır. Bundan dolayı kişilerin genel olarak sağlıklı besinlerden yana tercihlerini kullanması gerekir. Botoks uygulaması ardından; rafine şeker içeriği yüksek gıdalar, fast food, asitli içecekler, alkol ve tuz içeriği yüksek olan gıdalar tüketilmemelidir.

Mide Botoksu Sonrasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  • Katılar ve sıvılar aynı anda tüketilmemeli, aralarında 30 dakika bulunmalıdır.
  • Şeker tüketimi kısıtlanmalıdır.
  • Alkol-sigara tüketimi sınırlandırılmalıdır.
  • Asitli içeceklerden uzak durulmalıdır.
  • Fast food vb ürünlerden uzak durulmalıdır.
  • Haftada en az 3 gün 30-45 dakika yürüyüş yapılmalıdır.

Mide Botoksu Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Mide botoksu son dönemlerin en çok tercih edilen zayıflama uygulamalarından biridir. Etkili bir yöntem olması ve etkisinin kanıtlanmış olması uygulamanın tercih edilirliğini arttırır. Sağlıklı beslenme alışkanlığının benimsenmesi ve egzersiz ile kişiler ciddi miktarlarda kilo verebilir.

Mide Botoksu Yan Etkileri Nelerdir?

Mide botoksu sağlık riski taşımayan güvenilir bir uygulamadır. Etkisi geçici olup midede kalıcı hasar bırakmaz. Ancak botoks maddesine bağlı oluşabilecek nadir görülen yan etkiler bulunur. Bu yan etkiler; kalp ritim bozukluğu, nörolojik semptomlar, mide nekrozu, solunum baskılanması ve kalp krizi şeklindedir. Sayılan yan etkilerin görülme olasılığı oldukça düşüktür.

Mide Botoksu Ağız Kokusu Yapar Mı?

Mide botoksu açlık hormonunun salınımını önleyen bir uygulamadır. Bu durum kişilerde uzun süreli açlığa neden olabilir. Uzun süreli açlık ve botoksun etkisi olarak bazı kişilerde sabah uyandığında ağız kokusu oluşumu görülebilir. Ağız kokusu botoks uygulamasından sonra normal kabul edilir.

Mide Botoksu Hangi Doktor Yapar?

Mide botoksu, genel cerrahi uzmanı ve obezite ve metabolik cerrahi uzmanı tarafından uygulanır. Op. Dr. Mücteba Gündüz, yıllardır mide botoksu uygulaması yapan birçok başarı hikayesine imza atmış bir genel cerrahi uzmanıdır.

Mide Botoksundan Sonra Sigara İçilir Mi?

Sigara, botoks maddesinin etkisini azaltmamaktadır ve botoks maddesiyle etkileşime girmemektedir. Mide botoksu uygulamasından dört saat sonrasında hasta sigara içebilir.

Mide Botoksundan Sonra Kahve İçilir Mi?

Mide botoksu ardından gelen iki gün içerisinde sıvı diyeti uygulanır. Mideyi yormayacak besinlerden oluşan sıvılar tercih edilmelidir. Kahve, mide hareketliliğinde değişimler yaratabilir. Bundan dolayı uygulama ardından gelen ilk bir gün içerisinde kahve tüketimi önerilmemektedir.

Mücteba Gündüz

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi AD

Yazı Sayısı: 343

Profili Gör

Bizimle İletişime Geçin!

Sizlere daha fazla bilgi verebilmek için bizimle iletişime geçin.

Teşvikiye Mh. Sezai Selek Sk.

Tayman Ap. No:16 D:7 Şişli,İstanbul,TR