Kasık Fıtığı 

Anasayfa » Genel Cerrahi » Kasık Fıtığı 


Kasık Fıtığı Nedir?

Bebeklik döneminden ileri yaşlara kadar neredeyse her dönemde görülebilen fıtık, son derece yaygın bir rahatsızlıktır. Basit bir tabir ile derinin alt katmanlarının zayıf olduğu alanlardan vücut iç dokusunun taşması sonucu oluşan şişliklere fıtık adı verilir. Bu şişlikler genellikle vücut iç basıncının arttığı durumlarda ortaya çıkmaktadır. Karın zarının deforme olduğu ve zayıfladığı bölgelerde özellikle bağırsak dokusunun cilt altından dışarı çıkması ve bu alanda ağrılı bir şişliğin ortaya çıkması ise “Kasık fıtığı nedir?”, sorusunun en genel yanıtıdır. 

Bu rahatsızlık özellikle erkeklerde yaygın olarak görülen bir sorundur. Üç farklı türü bulunan bu rahatsızlık tedavi edilmezse zaman içerisinde insan sağlığını tehlikeye atan büyük sorunların ortaya çıkmasına yol açabilir. Kasık fıtığına ne iyi gelir, ne iyi gelmez? Fıtık ortaya çıktığında ne yapmak gerekir? Bu gibi soruların yanıtını bilmek büyük bir öneme sahiptir. 

Kasıkta görülen fıtık rahatsızlığı, erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da görülebilmektedir. Ancak çeşitleri farklılık gösterir. Bu çeşitler belirtileri ve tedavi şekilleri bakımından farklılık gösterir. Bu rahatsızlığın türlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Rahatsızlıklardan ilki; tıpta direkt inguinal herni olarak adlandırılan ve daha çok erkeklerde görülen türdür. Bu fıtık çeşidi genellikle çok ileri yaşlarda görülmektedir. 
  • Bir diğer tür ise indirekt inguinal hernidir. Bu tür hem kadınlarda hem de erkeklerde görülmekle birlikte genel olarak en çok rastlanan rahatsızlıklardandır. Neredeyse tüm yaş gruplarında görülebilen indirekt inguinal herni, derinin üstünden rahatlıkla görülebilir ve mutlaka uzman kontrolünde tedavi edilmelidir. 
  • Son olarak femoral herni ise kadınlarda görülen bir rahatsızlık olarak bilinmektedir. Doğum ve buna benzer fiziksel zorlanmalar kadınlarda kasık fıtığı belirtilerini ortaya çıkarabilmektedir. 

Türlerine ek olarak kasık fıtığı neden olur, belirtileri ve zararları nelerdir, kasık fıtığı ağrısına ne iyi gelir gibi pek çok bilgiyi bu yazıda sizin için derledik. İşte, bu rahatsızlık ile ilgili bilinmesi gerekenler.  

Kasık Fıtığı Belirtileri

Kasıkta görülen fıtık rahatsızlığı ağrılı veya ağrısız olacak biçimde ortaya çıkabilir. Kimi fıtık rahatsızlıkları rutin kontroller sırasında tespit edilirken kimileri ağrı ve yanma hissi ile fark edilebilir. Kasık fıtığı başlangıcı genellikle karın ve kasık bölgesindeki bir zorlanma ile gerçekleşir. Karın iç basıncının artması iç organ dokularının karın zarından dışarı taşmasına neden olur. Bu aşama, kasık bölgesinde tek taraflı ya da çift taraflı olarak şişlikler ortaya çıkar. Erkeklerde kasık fıtığı baskılanarak kendini testis bölgesinde de gösterebilir. Bu rahatsızlığın belirtileri kadınlarda ise daha çok kasık ve bacak arasında bulunan bölgede oluşmaktadır. Bebeklerde kasık fıtığı ise ancak uzman bir çocuk doktorunun el ile muayenesi ya da kasık ultrasonu ile teşhis edilebilmektedir. 

Her iki durumda da ortaya çıkan şişkinlik, elle bastırıldığında içeri girer ya da hasta uzandığında kaybolur. Hareket esnasında batma ve zorlanma hissi kasıkta görülen fıtık belirtilerinin en önemlileri arasında yer alır. Bu aşamada kasık fıtığı sağda mı solda mı belirlemek için uzanır hâldeyken elle muayene yapılabilir ya da hasta ayaktayken şişkinliğin tarafı tespit edilebilir. “Kasık fıtığı nerede olur?” sorusunun kesin bir yanıtı yoktur. Şişkinlik her iki tarafta oluşabilir. 

Bu belirtilere ek olarak fıtığın ortaya çıktığı alanda önce bir uyuşma sonra da harekette zorlanma meydana gelir. Yemeklerden sonra ağrı, kabızlık ve ağır kaldırma işlerinde acı hissi de bu rahatsızlığın diğer belirtileri arasında yer alır. 

Kasık Fıtığı Ameliyatı

Bu rahatsızlığın tedavisi yaygın olarak ameliyat ile gerçekleştirilir. Diğer birçok hastalığın aksine kasık fıtığı tedavisi ameliyatsız gerçekleştirilemez. Bu nedenle belirtiler ortaya çıkar çıkmaz kısa sürede bir uzmana başvurmak gereklidir. Aksi hâlde kasıkta fıtık oluşması hastanın yaşamını oldukça zorlaştırır ve hareket kabiliyetini kalıcı olarak engelleyebilir.

Tedavi için başvuracak hastaların merak ettiklerinden biri, “Kasık fıtığına hangi bölüm bakar?” sorusudur.  Doğru ve etkili tedavi için genel cerrahi birimlerinden destek almak gerekir. Konusunda uzman bir cerrah; kasık fıtığı egzersizleri, ameliyat süreci ve sonrasında hastanın eski sağlığına kavuşmasına yardımcı olabilir. Kasık fıtığı ameliyatı sonrası iyileşme süreci dahilinde de bir tıp doktorunun görüşlerine başvurmak en doğru seçimdir. Bu sayede hasta ameliyat sonrasında kolayca günlük hayatına dönerek ağrılarından kurtulabilir. 

Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası

Fıtığın türü, boyutları ve bulunduğu yer “Kasık fıtığı ameliyatı kaç saat sürer?” sorusunun yanıtını değiştirebilir. Ancak uzman bir hekim tedavisi hem ameliyat esnasında hem de sonraki süreçte oldukça kritik bir konudur çünkü oldukça ağrılı olabilen ve hastaların günlük yaşantılarını son derece olumsuz etkileyebilecek olan bu rahatsızlığın ameliyatı sonrasında da birtakım etkiler ortaya çıkabilmektedir.  

Kasık fıtığı ameliyatı sonrası şişlik, ağrı ve acı gibi etkiler görülmektedir. Uzman bir doktor tarafından yapılan müdahalede bu etkilerin en aza inmesi sağlanabilir. Kasık fıtığı ameliyatı sonrası yanma hissi de kimi zaman oluşabilir. Böyle bir durumda kasık fıtığı korsesi ve doktor tavsiyesi ile gerçekleştirilen egzersizler sürecin daha kolay atlatılmasına yardımcı olacaktır. Bununla birlikte ameliyat sonrasındaki süreçte kimi zaman fizik tedavi de doktorlar tarafından gerekli bulunabilir. Rahatsızlığın tek çözümü olan kasık fıtığı ameliyatı fiyatı ise yine hastaya özgü koşullara göre değişiklik göstermektedir. 

Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası Beslenme hakkında merak ettikleriniz için tıklayabilirsiniz.

Kasık Fıtığı Olanlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Kasık fıtığı nasıl anlaşılır ve nasıl tedavi edilir konularında bilgi aldıktan sonra bu rahatsızlığa sahip olan herkesin ilk olarak bir uzmana görünmesi gereklidir. Yalnızca cerrahi müdahale ile yapılabilen tedavi sürecinde hastanın ameliyata kadar ve ameliyattan hemen sonra dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Ani hareketlerden kaçınmak. 
  • Ağır kaldırmamak.
  • Ikınmamak, karın basıncını artıracak hareketlerden uzak durmak. 
  • Uzun süre ayakta kalmamak. 
  • Uzun süre rahatsız pozisyonlarda oturmamak ve yatmamak. 

Ameliyattan sonraki süreçte ise operatörün uygun gördüğü tedavi takvimini mutlaka takip etmek gerekir. Bu aşamada hastanın ne zaman hareket etmeye başlayacağı, hangi egzersizleri yapacağı ve günlük yaşamına ne zaman döneceği iyileşme sürecine bağlıdır. Kasık ameliyatı sonrası cinsellik, spor ve yürüyüş gibi diğer aktivitelere başlamak için hastanın tam olarak iyileşmesi tavsiye edilir. Bu noktada yine ameliyatı gerçekleştiren cerrahın görüşlerini almak önem taşır. Ayrıca ameliyat sonrası süreçte hastanın kontrollerini aksatmaması ve önerilen ilaçları düzenli olarak kullanması da son derece önemlidir. 

Kasık Fıtığı Ameliyatı Olanlarda Tekrarlama Riski Var mı?

Ameliyat olan hastalarda rahatsızlığın nüksetmesi oldukça düşük bir ihtimaldir. Daha önceki yıllarda bu oran %30 ile %40 arasında değişirken günümüzde gelişen teknolojiler, bu oranları daha da aşağı çekmiştir. Bu aşamada fıtık konusunda uzmanlaşmış hekim ve klinikler muhtemel tekrarlama oranlarının düşmesindeki en etkili nedenler arasında yer alır. Ancak yine de bir dönem fıtık ameliyatı geçirmiş kişilerin günlük yaşantılarında daha dikkatli olmaları rahatsızlığın tekrarlamasını engelleyecektir. 

Ağır kaldırmamak, ani ve denge bozan hareketler yapmamak, çok uzun süre ayakta beklememek gibi unsurlar fıtık riskini en aza indirir. Bu rahatsızlıktan şüphelenen tüm hastaların zaman kaybetmeden bir hekime görünmesi, süreci her açıdan kolaylaştıracak tek çaredir. Diğer hastalıklar ve tedavileri hakkında bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Mücteba Gündüz

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi AD

Yazı Sayısı: 343

Profili Gör

Bizimle İletişime Geçin!

Sizlere daha fazla bilgi verebilmek için bizimle iletişime geçin.

Teşvikiye Mh. Sezai Selek Sk.

Tayman Ap. No:16 D:7 Şişli,İstanbul,TR