Mide Balonu

Mide balonu günümüzde en çok tercih edilen zayıflama yöntemlerinden biridir. İşlem sırasında ve sonrasında gündelik yaşamı aksatan yan etkileri olmaması tercih edilmesinin en büyük sebepleri arasında yer alır. Mide balonu ameliyatsız bir işlem olsa da deneyimli ve uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilmesi gereken bir uygulamadır.

mide-balonu

Mide Balonu Nedir?

Mide balonu ameliyatsız bir zayıflama yöntemidir. Mideye yerleştirilen silikon bir balon yer kaplayarak zayıflamaya yardımcı olur. Bu balon mide içinde yer kaplayarak daha az miktarda gıda ile çabuk doymanızı sağlar. Tokluk hissi ile beraber sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmenize yardımcı olur. Midede kalıcı bir değişikliğe neden olmayan bir yöntemdir.

Mide Balonu Nasıl Uygulanır?

Mide balonu anestezi altında endoskopi ile yerleştirilir. Mideye yerleştirilen balon mavi boya ile renklendirilmiş steril su ile şişirilerek istenilen hacme ulaştırılır. Bu hacim ortalama 500 ml olmakla beraber genelde kişinin mide kapasitesine göre 400 ile 700 ml arasında değişkenlik göstermektedir. Hızlı ve ağrısız bir işlemdir. İşlemin süresi ortalama 15 dakikadır. Günübirlik olarak gerçekleştirilir. Hastanede yatış gerektirmez. Hasta kısa bir süre gözlem altında tutularak eve gönderilir.

Mide Balonu Süreleri Nedir?

6 Aylık Mide Balonu

Etkili bir ameliyatsız zayıflama yöntemi olan 6 aylık mide balonu en çok tercih edilen uygulamadır. Hastaneden yatış gerektirmez, kişiler günlük yaşama çok kısa sürede dönebilir. 

1 Yıllık Mide Balonu

Kilo vermek için daha fazla süreye ihtiyaç duyan kişiler için uygun olan 1 yıllık mide balonu; mide hacmine bağlı olarak diğer balon uygulamalarından biraz daha fazla hacimde mideye uygulanır. 

Mide Balonu Çeşitleri Nelerdir?

Mide balonları genel olarak ikiye ayrılır;

  1. Endoskopik mide balonları
  2. Yutulabilir mide balonu

Endoskopik Mide Balonu

Endoskopik mide balonları endoskopi yardımı ile yerleştirilen balonlardır. Çıkarılmaları da aynı şekilde endoskopi ile yapılır. Bu balonlar ayrıca vücutta kalma sürelerine ve ayarlanabilir olup olmamalarına göre kendi içlerinde ayrılır. Medsil, Medicone, Lex-Bal (Lexbal), End-Ball (Endball) 6 aylık balonlardır. Orbera365 (Orbera) ise 12 aylık bir balondur. Spatz3 (Spatz) ayarlanabilir 12 aylık mide balonuna bir örnektir.

Yutulabilir Mide Balonu

Yutulabilir mide balonu son yıllarda geliştirilmiş yeni bir teknolojidir. Hastalar kapsül şeklindeki balonu endoskopi veya anesteziye gerek kalmadan az bir miktar suyla yutarlar ve işlem sonrası günlük yaşamlarına dönebilirler.

Burada genel olarak endoskopik mide balonu ile ilgili bilgiler aktarılmaktadır. Elipse yutulabilir mide balonu ile ilgili bilgilere yutulabilir mide balonu sayfasından ulaşabilirsiniz.

mide-balonu-tipleri
mide-balonu-nasıl-uygulanır

Mide Balonu Kimlere Uygulanır?          

Mide balonu özellikle risklerinden dolayı ameliyat olmak istemeyen kişiler için uygun bir seçenektir. Riskleri son derece az olup güvenli ve etkili bir işlemdir. Mide balonu vücut kitle indeksi (VKİ) 27 üzeri olan hastalar için önerilir. Mideye balon taktırma işlemi uygulaması aşağıdaki kişiler uygundur.

– Diyete rağmen kilo veremeyen kişiler

– Çeşitli nedenlerle egzersiz yapamayanlar

– Tıbbi nedenlerle bir an önce kilo vermesi gerekenler

– Risklerinden dolayı ameliyat olmak istemeyen kişiler

– Obezite cerrahisi öncesi hazırlık amacıyla

Mide Balonu Kimlere Uygulanmaz?

– VKİ 27’nin altında olanlar

– Daha önceden obezite cerrahisi geçirmiş olanlar

– Ülser ve ciddi gastrit gibi mide problemi olanlar

– Gebelik

Mide-balonu-ağrılı-bir-işlem-mi

Mide Balonu Ağrılı Bir İşlem Midir?

Mide balonu uygulaması anestezi altında gerçekleştirildiğinden işlem esnasında herhangi şekilde ağrı veya rahatsızlık duyulmaz. Mide balonu taktıranlar işlem sırasında ve sonrasında hayat kalitesini düşürecek yan etkiler yaşamaz.

Mide Balonunun Avantajları Nelerdir?

Mide balonunun esas amacı geçici bir kilo kaybı sağlamak değil kalıcı olarak formda ve sağlıklı bir bedene sahip olmaktır. Mide balonu ile geçen süre içinde sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinilir ve sağlıklı bir yaşam tarzına geçilir. Amaçlanan, bu alışkanlıkları balon çıkarıldıktan sonra de devam ettirmektir. Ayrıca mide balonu yardımıyla kilo verilmesi sonucunda insülin direnci, diyabet ve yüksek tansiyon gibi hastalıklarda da önemli oranda gerileme görülür. Bazı hastalarda şeker veya yüksek tansiyonun düzene girmesiyle beraber ilaç kullanım ihtiyacı azalmaktadır. Mide balonun en önemli dezavantajı geçici olmasıdır. Balon 6 ay veya 1 sene sonra çıkarılır. Fakat edinilmiş sağlıklı alışkanlıkların devam ettirilmesiyle bu dezavantaj ortadan kaldırılır. Genellikle 6 aylık bir süre kilo kontrolü için yeterlidir.

Mide Balonu Kaç Kiloda Takılır?

Mide balonu uygulaması için vücut kitle indeksi önemlidir. Kişilerin vücut kitle indeksleri hesaplanarak yöntem için uygun olup olmadıklarına karar verilir. Endoskopik mide balonu için uzman doktor tarafından kontrol kesinlikle şarttır.  

Mide Balonu Nasıl Çıkartılır?

Mide balonu, takıldığı şekilde yine anestezi altında endoskopi ile çıkarılır. İşlem süresi yaklaşık 20 dakikadır ve işlem esnasında ağrı duyulmaz.

 

Mide Balonu Takıldıktan Sonra Süreç Nasıl İşler?

İşlem bittikten dakikalar sonra hasta anesteziden çıkar. Yaklaşık bir saat kadar hasta gözlem altında tutulur. Bu esnada gerekli ilaçlar verilir. Mide balonu sonrası gelişen şikayetler sıklıkla 2-3 gün sonra geçer. İlk günlerde hastanın bulantı, kusma ve karın ağrısı şikayetleri olabilir. Şikayetler geçinceye kadar kullanacağı ilaçlar reçete edilir. Beslenme planı anlatılarak hasta evine gönderilir. Alışma sürecinde hastanın şikayetleri ve soruları için hasta ile devamlı olarak iletişimde kalınır.

Mide Balonu ile Ne Kadar Kilo Verilir?

Hastanın beslenme programına uyumuna bağlı olarak 15 ile 25 kg asasında kilo kaybı mümkündür.

mide-balonundan-sonra-nasil-beslenmeliyiz

Mide Balonu Uygulamasından Sonra Nasıl Beslenmeliyiz?

Mide balonu, midede yer kaplayarak uzun süreli tokluk hissi sağlar. Uygulama öncesine kıyasla porsiyon miktarında ciddi bir azalma görülür.

Mide balonu işleminden sonra sıvı tüketimine başlanabilir ve genellikle ilk 2 gün sıvı diyet uygulanır. Şekersiz, proteinden zengin sıvılar kullanılır. 3-7. günler arası yumuşak besinler denenerek verilir. Peynir, yumuşak meyveler, püreler, yoğun çorbalar ve yoğurt bu süreçte tüketilebilir. Hastalar ortalama 1 hafta sonrasında katı besinlere geçebilir. Hastanın günlük su tüketiminin 1,5 litreye ulaşması istenmektedir.

Mide balonu sonrası dikkat edilmesi gerekenler:

  • Katı ve sıvılar aynı anda tüketilmemelidir.
  • Katı ve sıvılar arasında en az 30 dakika beklenmesi gerekir
  • Şeker tüketimi kısıtlanmalıdır.
  • Çok yağlı, çok baharatlı ürünler mide ve reflü şikayetlerini arttıracağından mümkün olduğunca az tüketilmelidir.

    Mide Balonu Patlar Mı?

    Balonun şiddetli bir şekilde patlaması ve mideye zarar vermesi mümkün değildir. Fakat mide balonunun delinmesi nadir olarak görülür. Bu ihtimal %0,1’den azdır. Balonun delinmesi halinde balonun şişirilmesinde kullanılan mavi boya dışarı sızar ve idrara karışarak idrarı mavi-yeşil bir renge boyar. Balonun delindiği bu şekilde anlaşılır. Mide balonunun delindiği düşünülürse ilgili hekime haber verilir. Delinen balonun 48 saat içerisinde çıkarılması gereklidir.

Mide Balonunun Zararı Var Mıdır?

Mide balonu zararları, yararları ile kıyaslandığında yok denecek kadar azdır. Oldukça hızlı ve güvenli bir yöntemdir. Balonun genel olarak mideye ya da vücuda zararı yoktur. Balonlar genel olarak silikon malzemeden üretildiği için mide ve balon arasında kimyasal veya biyolojik bir etkileşim olmaz. Mide balonu taktıranlar en çok mide bulantısı yaşadıklarından bahsederler. Kusma ve karın ağrısı bundan sonra gelen şikayetlerdir. Bu şikayetler genelde geçici olup hastalar birkaç gün içinde rahat ederler. Elipse mide balonu kullananlar diğer mide balonu yaptıranlara göre daha az şikayetleri olduğundan bahsetmektedirler. Hastalarımızın mide balonu yorumları genel olarak bu yöndedir. Eğer mide balona uyum sağlayamazsa nadir olarak şikayetler devamlılık gösterebilir. Bu duruma balon intolerasyonu (uyumsuzluk) denir ve balonun erken dönemde çıkarılması gerekebilir. Bu olasılık %1 civarındadır. Çok nadir olarak midede ülser veya delinme gibi komplikasyonlar görülebilir.

Mide Balonu Fiyatları Nedir? Mide Balonu Fiyatları Neden Değişkenlik Gösterir?

‘’Mide balonu ne kadar?’’ sorusuna verilecek tek bir cevap yoktur. Mide balonu fiyatı balonun tipine ve seçeceğiniz pakete göre değişiklik göstermektedir. Paketler içinde diyetisyen takibi ve işlem öncesi yapılması planlanan biyokimyasal ve genetik testler bulunmaktadır. Diyetisyen takip süresi ve yapılacak testlerin tipine göre fiyatlar değişkenlik göstermektedir. Ayrıca mide balonu fiyatı 2021 ve 2022 yılları içinde döviz kurlarındaki iniş çıkışlara bağlı olarak değişiklik göstermiştir. Mide balonu ücreti 6 aylık balonlarda en uygun seviyededir. Spatz mide balonu fiyatı hem 1 yıllık olması hem de ayarlanabilir olması sebebiyle daha yüksektir. Yutulabilir mide balonu fiyatı ise yeni bir teknoloji olduğu için diğerlerine göre farklıdır. Elipse mide balonu fiyatı da dönemsel olarak gösterebilir. Mide balonu ameliyatı fiyatı ödediğiniz toplam işlem ücretine dahildir. Fiyatlarla ilgili detaylı bilgi için iletişim numaramızdan veya Whatsapp hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Op. Dr. Mücteba Gündüz
Çalışma Saatlerimiz

Hafta İçi: 09:00 - 18:00
Hafta Sonu: 11:00 - 17:00