Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Midenin büyük bir kısmının alınarak, midenin kalan kısmına boru şekli verilen cerrahi işleme tüp mide ameliyatı denir. Tüp mide ameliyatı, tıp dilinde Sleeve Gastrektomi olarak yer almaktadır. Toplumda bu operasyon mide küçültme ameliyatı olarak da bilinir.  Bu operasyon ile midenin yaklaşık %80’i alınır. Bu ameliyat ile midenin büyük bir kısmı alındığı için kişinin yemeğe karşı isteği azalır, beyin daha az açlık hisseder ve hasta böylelikle kilo vermeye başlar.

Bu ameliyat türü kısıtlayıcı bir operasyondur, ancak midenin kalori emiliminde bir azalma söz konusu olmaz. “Ghrelin” adı verilen ve midede salgılanan hormona işlem uygulanması hastaya iştah kontrolü ve doyma hissi sağlar. Dolayısıyla ameliyat sonrası süreçte hastanın çok az gıda ile tokluk hissetmesi amaçlanır. Tüp mide ameliyatı, obezite tedavisinde de en popüler ve en çok tercih edilen cerrahi ameliyatlardan birisidir.

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Operasyon, laparoskopik yöntem olarak adlandırılan kapalı ameliyat tekniği ile yapılır. Açık ameliyatlardaki gibi büyük kesikler bu ameliyatta söz konusu değildir. Laparoskopik ameliyatta yaklaşık 0,5 santimetrelik birkaç delik açılarak bu deliklerden kamera ve tedavi araçları karın bölgesine gönderilir.

Tüp mide ameliyatı yapan cerrah, bir yandan ekrandan ameliyat alanını izlerken, bir yandan da tedaviyi gerçekleştirir. Laparoskopik ameliyat, açık ameliyatlara göre daha konforlu ve güvenlidir. Hastaya genel anestezi uygulanarak yapılan bu ameliyatta midenin yaklaşık %80’i alınır.

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Tüp mide ameliyatı sonrası süreçte, tüm operasyonlarda olduğu gibi belirli risk faktörleri barındırmaktadır. Bu nedenle operasyon öncesi ve sonrası hasta hekimler tarafından kontrol altında tutulmalıdır. Hasta, kendisine iletilen yönergeleri özenle takip etmeli ve uygulamalıdır. Tüp mide ameliyatının riskleri şöyle sıralanabilir:

Stapler Hattı & Kaçak Oluşumu

Bu riskleri en aza indirgemek amacı ile hem hava hem de sıvı testleri uygulanır. Bu testlerin sonucunda mide de herhangi bir kaçak olup olmadığının anlaşılmasına yarar. Bu testlerle kaçak oluşum riskleri en aza indirilmiş olur. Operasyon sırasında yapılan bu testlerde herhangi bir kaçak gözlenirse çeşitli tekniklerle mide onarılır.

Mide Yaralanma Riskleri

Tüp mide ameliyatı sonrası olan süreçte nadir de olsa görülebilen, stapler hattında meydana gelebilecek mide yaralanmaları söz konusu olabilir. Bu yaralanmalar midenin çok kalın bir yapıya sahip olmasından dolayı sorun oluşturmaz. Ancak midenin iç tabaklarında gerçekleşen bir yaralanma söz konusu ise fark edilmezse midede kaçaklar ortaya çıkabilir.

Operasyon Görüşü

Karaciğer muayeneleri detaylı olarak yapılmalıdır. Cerrahi mide operasyonlarında yağlı ve büyük karaciğer ameliyat için büyük bir sorun teşkil eder. Bu tip operasyonlarda en çok rastlanan risklerden biri olan operasyonda görüş kısıtlılığı durumu ortaya çıkar. Bu riskleri ortadan kaldırabilmek için hastaya operasyon öncesinde iki hafta boyunca yoğun diyet programı olan Preop diyet uygulanmalıdır. Preop diyet, görüş kısıtlılığını riskini büyük ölçüde azaltır.

Dalak Yaralanması

Vücut kitle indeksi çok büyük hastalarda görülen bir risk türüdür. Vücut kitle indeks değeri büyük olan hastaların karın içi dokularında büyük oranda yağlanma görülür. Bu da cerrahi operasyon sırasında görüş kısıtlılığına sebep olur. Operasyon sırasında meydana gelen görüş kısıtlılığı dalak yaralanmalarına sebep olabilir. Küçük yaralanmalar hemen kontrol altına alabilir, ancak kontrol altına alınamayan yaralanmalar sonucunda dalağın operasyonla alınması söz konusu olabilir.

Kanama Riskleri

Her cerrahi ameliyatta kanama riski bulunur. Ancak kontrol edilemeyecek kanama riskleri neredeyse hiç yoktur. Tüp mide ameliyatı sonrasında ciddi kanama riskleri ancak büyük damar yaralanmalarında gerçekleşir ve bu duruma çok nadir rastlanır.

Anestezi Riskleri

Cerrahi operasyonlar çok seyrek görülen bir risk türüdür. Anestezi içerisinde bulunan bileşenlere karşı oluşan alerjik durumları ifade eder.

Kardiyovasküler Riski

Kardiyovasküler risk; hastanın sağlık geçmişini gizlemesi, yapılan tetkiklerin yetersizliği, sonuçların dikkatle incelenmemesi gibi durumlardan kaynaklanan risklerdir. Genellikle bu tür riskler operasyon sonrası süreçte problemlerden doğan risklerdir.

Karaciğer Yaralanmaları

Genellikle vücut kitle indeksi çok büyük olan hastalarda karaciğer ve karın içi yağlanmalar görülür. Bu yağlanmalar hastanın karaciğerinde yaralanmalara sebep olabilir. Ancak gözlemlenemeyen bir yaralanma söz konusu ise hızlı bir şekilde hastaya müdahale edilmelidir. Çünkü bu yaralanmalar ek kanamalara ve büyük kan kaybına neden olabilir. Ayrıca vücutta çeşitli enfeksiyonların gelişerek hastanın yaşamını yitirmesine de sebep olabilir.

Tüp Mide Ameliyatının Kendisine Ait Riskleri

Ameliyat sonrasında ileri evrede reflü sorunu ortaya çıkabilir. Tüp şekline sokulan mide ameliyat sonrasında genişleyebilir. Midenin genişlemesi sonucunda verilen kilolar geri alınabilir. Hasta, karında şişkinlik, bulantı veya kusma gibi sorunlar yaşayabilir.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Tüp mide ameliyatlarında nasıl yapıldığından sonra en çok merak edilenlerden birisi de  ameliyatın kimlere yapılabileceğidir. Ameliyatın kimlere yapılabileceğinin cevabı ise şöyledir: mide küçültme ameliyatı 18-65 yaş aralığındaki kişilere uygulanabilir. Ayrıca kişinin vücut kitle indeksi değerinin 35 ve üzerinde olması gerekir.

18 yaş altındaki kişilere ameliyatın yapılabilmesi için kişinin obezite derecesi ve hastalık çeşitleri değerlendirilmelidir. Bu değerlendirmeler sonucunda doktorun kararı ve ebeveyn onayı alınarak ameliyat yapılabilir. Böylece kimlere ameliyat yapılabileceği üzerinde etkili son kararı doktor vermektedir. 65 yaş üstü kişilere ise kişinin sağlık durumu ve ameliyatın gereklilik durumuna göre (kiloya bağlı olarak yaşadığı sorunlar) değerlendirmeler yapılır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Yaşamınız Nasıl Olmalıdır?

Mide küçültme ameliyatı sonrasında hastalar yeni bir hayata başlar. Dolayısıyla hasta kendisi için yeni bir yaşam stili oluşturmalıdır. İyileşme sürecinin hızlanması ve hastanın kilo vermeye başlayabilmesi için uygulanması gereken belirli adımlar vardır. Öncelikli olarak ameliyat sonrasında doktorların önerdiği beslenme düzenine kesinlikle uyulmalı ve doğru gıdalar tüketilmelidir. Ameliyat sonrası beslenme sürecinde doktor tarafından tavsiye edilen vitamin takviyeleri doğru şekilde kullanılmalıdır.

Tüp mide ameliyatı sonrasında hastaya mutlaka bir egzersiz programı uygulanmalıdır. Uygulanan egzersiz programı hastanın durumuna göre sık sık güncellenmelidir. Ameliyat sonrası hastaya moral ve motivasyon açısından destek olunmalıdır. Hastanın bir anda mucizevi bir şekilde zayıflaması beklentisi ile hastaya olumsuz düşünceler söylenmemelidir. Operasyon sonrasında su tüketimi asla ihmal edilmemelidir. Ameliyat sonrasında ilk 1 ay kesinlikle sigara içilmemeli ve ilk 6 ay alkol tüketilmemelidir. Hastanın ameliyat sonrası sosyalleşme algısını da değiştirmesi gerekir. Özellikle dışarıda yemek tüketilirken sağlıklı tercihler yapılmalıdır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme Nasıl Olur?

Tüp mide ameliyatı sonrası hasta mutlaka beslenme konusunda uzman bir diyetisyenden yardım almalıdır. Uygulanacak diyet listesi diyetisyen tarafından kişiye özel hazırlanmalıdır. İlk 2 ay boyunca aşamalı olarak sıvı gıdadan katı gıdaya yavaş yavaş geçiş sağlanır. Ameliyatın hemen ardından hasta sıvı gıdalarla beslenmeye başlar.

İlk aşamada doktor tarafından tavsiye edilen vitamin ve protein gibi takviyeler kullanılmalıdır.  Hasta normal yemek düzenine geçtiği zaman beslenme düzeni diyetisyen tarafından yeniden düzenlenmelidir. Özellikle kalorisi düşük ve şekersiz içecekler tüketilmesi önemlidir. Ameliyat sonrasında yemek ile birlikte sıvı tüketilmesi tavsiye edilmez.

Tüp Mide Ameliyatı Fiyatları Ne Kadardır?

Tüp mide ameliyatı fiyatları hastanın sigortalılık durumuna, tercih ettiği hastaneye, kullanılacak ekipmanların kalitesine göre değişiklik gösterir. Ayrıca ameliyat fiyatları doktorun deneyimi ve uzmanlığına göre de farklılaşmaktadır. Tüp mide operasyonu fiyatları için en doğru bilgiyi doktorunuzdan öğrenebilirsiniz. Hemen ameliyat fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi edinerek profesyonel bir şekilde destek almak isterseniz buraya tıklamanız yeterli.

Op. Dr. Mücteba Gündüz
Çalışma Saatlerimiz

Hafta İçi: 09:00 - 18:00
Hafta Sonu: 11:00 - 17:00

Bizi Arayın
×

Powered by WhatsApp Chat

×