Mide Botoksu Nedir?

Mide botoksu ameliyatsız zayıflama yöntemlerinden biridir. Endoskopi yapılarak uygulanır. Botoks (botulinum toksini) endoskopi yoluyla mide kaslarını felç etmek için kaslara enjekte edilir. Mide balonu uygulamasında olduğu gibi mideye yer kaplayıcı bir cisim yerleştirilmez.

Mide Botoksu Kimler İçin Uygundur?

Ameliyatsız kilo vermenin bir diğer yöntemi olan mide botoksu işlemi;

-Vücut Kitle İndeksi 27-35 kg/boy² olan,

-Uzun dönemli diyet ve egzersiz sonucu kilo veremeyen,

-İştah problemi yaşayan,

-Obezite ameliyatı olmak istemeyen ve ameliyattan korkan,

-Kilo verme ameliyatlarına kilo bakımından uygun olmayan hastalara yapılır.

Mide Botoksu Kilo Verdirir Mi?

Mide botoksu midenin boşalmasını geciktirerek tokluk hissi oluşturur. Açlık problemi ve yeme krizleri yaşayan hastaların iştah kontrolünü sağlar. Mide botoksu sonrası sağlıklı bir yaşam tarzını seçen, diyetisyenin önerilerine uyan hastaların daha fazla kilo verdiği görülmüştür. Kişinin yaşı, metabolizma hızı, kronik hastalıklarına bağlı olarak değişmekle birlikte ortalama 10-20 kg verilir.

Mide Botoksu İşlemi Ne Kadar Sürer?

Mide botoksu endoskopik olarak uygulanır, yaklaşık olarak 15-20 dakika sürer. Hastanede yatış gerektirmez.

Mide Botoksu Midede Kalıcı Hasar Oluşturur Mu?

Mide botoksunda kullanılan ilacın etkisi 6-8 ay sürmektedir. Midede kalıcı hasar oluşturmaz.

Mide Botoksunun Etkisi Ne Zaman Başlar?

Mide botoksunun etkisi ilk 10 gün içinde başlar

Mide Botoksundan Sonra Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Mide botoksu işlemi ile mide kaslarının kasılması engellenerek, mide boşaltım süresini geciktirir. Bu sayede daha uzun süre tokluk hissi oluşur. Ancak mide botoksu kilo verimi için tek başına yeterli değildir. Hastanın işlem sonrasında beslenme durumunun bir diyetisyen tarafından takip edilmesi önemlidir ve belirli kurallara uyması gereklidir. Mide botoksu işlemi tamamlandıktan 1-2 saat sonra hastalar su içmeye başlayabilirler. İlk 2 gün sıvı diyet uygulanır. Hasta bu dönemde su, yağsız et suyu, laktozsuz süt, protein karışımları gibi içecekleri tüketebilir. 3-7. günler arasında hastanın uyumuna bağlı olarak değişmekle birlikte yumuşak gıdalara geçilir. Bu süreçte hasta az yağlı yumuşak peynir, yoğurt, şekersiz smoothie, yoğun çorbaları tercih edebilir. 1 hafta sonrasında ise yavaş yavaş katı besinlere geçer. Günlük su tüketiminin 1,5 litreye ulaşması önemlidir. Sonraki süreçte ise diyetisyenin hastanın yaşam tarzına uygun olarak oluşturduğu diyet listesine uyması gerekir.

Mide Botoksu Sonrasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Katılar ve sıvılar aynı anda tüketilmemeli, aralarında 30 dakika bulunmalıdır.

Şeker tüketimi kısıtlanmalıdır.

Alkol-sigara tüketimi sınırlandırılmalıdır.

Asitli içeceklerden uzak durulmalıdır.

Fast food vb ürünlerden uzak durulmalıdır.

Haftada en az 3 gün 30-45 dakika yürüyüş yapılmalıdır.

Mide Botoksu Nasıl Uygulanır?

Mide botoksu zayıflama yöntemleri içinde diğer bir seçenektir. Endoskopi yapılarak uygulanır. Botoks (botulinum toxin) mide kaslarını felç etmek için kaslara enjekte edilir. Mide balonu uygulamasında olduğu gibi mideye yer kaplayıcı bir cisim yerleştirilmez. Felç olmuş kaslar midenin boşalmasını yavaşlatır ve böylece hasta daha uzun süre tokluk hissi yaşar.

Op. Dr. Mücteba Gündüz
Çalışma Saatlerimiz

Hafta İçi: 09:00 - 18:00
Hafta Sonu: 11:00 - 17:00